رسانه خبری پیامِ ایرانی

حملات طالبان به دو ولایت افغانستان چندین کشته و زخمی بر جای گذاشت


Share

در حالی‌که کاهش خشونت‌ها یکی از موارد توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان بوده‌ است، طالبان همچنان به حملات خود در افغانستان ادامه می‌دهند. در دو حمله به ولایت‌های زابل و تخار دست‌کم ۱۸ نفر از نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان کشته و چندین نفر زخمی شدند.

نیروهای طالبان در افغانستان ـ عکس از آرشیو

نیروهای طالبان در افغانستان ـ عکس از آرشیو

وزارت دفاع ملی افغانستان دوشنبه ۱۱ فروردین / ۳۰ مارس اعلام کرد که شش نفر از نیروهای امنیتی در حمله طالبان به ولایت زابل، جان باختند.

این حمله شب گذشته، یکشنبه ۱۰ فروردین / ۲۹ مارس هنگامی رخ داد که شماری از طالبان بر ولسوالی ارغنداب این ولایت حمله کردند و با نیروهای امنیتی، درگیر شدند.

وزارت دفاع ملی افغانستان گفته است که نیروهای امنیتی به این حمله پاسخ دادند و مهاجمان را وادار به عقب‌نشینی کردند.

یک منبع امنیتی نیز گفته است که ۹ سرباز امنیتی در حمله یک فرد نفوذی طالبان در این ولسوالی کشته شدند و فرد مهاجم، به طالبان پیوسته است.

طالبان تاکنون درباره این حمله چیزی نگفته‌اند.

از سوی دیگر، جواد هجری، سخنگوی والی تخار، دوشنبه ۱۱ فروردین / ۳۰ مارس به روزنامه ۸صبح گفت که طالبان ساعت ۱۰ یکشنبه‌ شب به مرکز ولسوالی خواجه‌غار حمله کردند و به‌مدت سه ساعت با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

در این حمله دو مأمور پلیس ملی و ۱۰ سرباز پلیس محلی کشته و شش سرباز دیگر زخمی شدند.

به گفته هجری، مهاجمان پس از اعزام نیروهای کمکی از شهر تالقان به ولسوالی خواجه‌غار، عقب‌نشینی کردند.

ولسوالی خواجه‌غار در ۵۰ کیلومتری شهر تالقان، مرکز تخار قرار دارد. ولایت تخار در شمال‌ شرق افغانستان از ولایت‌های ناامن است و نیروهای طالبان در بخش‌هایی از این ولایت حضور و فعالیت گسترده دارند.

روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان به‌نقل از مسئولان امنیتی در ولایت تخار نوشته است که حمله گروه طالبان به خانه‌ محمد اسحاق، سرپرست فرماندهی پلیس ولسوالی خواجه‌غار صورت گرفته است.

خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پلیس تخار گفته است که جنگجویان گروه طالبان نیز تلفاتی داشته‌اند اما شمار آن‌ها هنوز معلوم نیست.

گروه طالبان در این مورد نیز هنوز اظهار نظری نکرده است.

این حملات در حالی صورت می‌گیرد که در توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان کاهش خشونت‌ها از جمله موارد توافق بوده است.

پیش از این منابع نزدیک به طالبان افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان را به آزاد نکردن زندانیان این گروه مربوط دانسته بودند، اما اکنون کابل و گروه طالبان توافق کرده‌اند که زندانیان طالبان فردا سه‌شنبه ۱۲ فروردین / ۳۱ مارس آزاد شوند.

دولت می‌گوید که زندانیان طالبان را به‌شکل تدریجی و با قید ضمانت آزاد می‌کند. در نخستین مرحله قرار است ۱۰۰ زندانی طالب آزاد شوند.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای از برگزاری سومین کنفرانس ویدئویی در روز یکشنبه بین نمایندگان دولت، اعضای سیاسی طالبان و مسئولان کمیسیون زندانیان این گروه خبر داد و گفت نمایند‌گان آمریکا، قطر و سازمان جهانی صلیب سرخ نیز در ان کنفرانس حضور داشتند.

براساس این اطلاعیه در این کنفرانس توافق شده است که طالبان هیئتی را با حمایت سازمان جهانی صلیب سرخ به کابل اعزام کنند تا رو در رو با مقامات کابل مسائل فنی آزادی زندانیان را به بحث بگذارند.

بیشتر بخوانید:

حکومت افغانستان: طالبان برای شروع گفت‌وگوها بهانه‌گیری نکند

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.