رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا معافیت همکاری‌های اتمی با ایران را تمدید می‌کند | جهان | DWایالات متحده آمریکا برای چهارمین بار معافیت‌ همکاری‌های اتمی با ایران را تمدید می‌کند. بنابراین همکاری اتمی برخی از موسسات هسته‌ای غیر آمریکایی با جمهوری اسلامی ایران برای مدت ۶۰ روز دیگر ممکن خواهد بود. 

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی غیرقابل قبول ارزیابی شده است. در این بیانیه آمده است که «جمهوری اسلامی فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش می‌دهد و این موضوع پذیرفتنی نیست.»

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا توضیح بیشتری پیرامون گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران ارائه نشده است. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در این بیانیه آمده است: «گسترش فعالیت‌های هسته‌ای رژیم [ایران] یکی از مهم‌ترین تهدیدها برای امنیت و صلح بین‌المللی است. همان طور که دونالد ترامپ پیش از این در سال جاری میلادی اعلام کرده است، به ایران هیچ‌گاه اجازه تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای داده نخواهد شد.»

انتقادهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اوایل ماه مارس سال جاری از محدودیت‌هایی که ایران بر سر بازرسی از دو سایت هسته‌ای در این کشور ایجاد کرده، انتقاد کرده بود. افزون بر آن، آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی به افزایش میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران اشاره کرده بود.

جمهوری اسلامی ایران در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تمدید و تشدید تحریم‌های این کشور از سوی آمریکا اعلام کرده بود که گام به گام تعهدات و الزام‌های پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

جمهوری اسلامی ایران در ماه ژانویه سال جاری اعلام کرده بود که به محدودیت‌های پیش‌بینی شده در رابطه با میزان غنی‌سازی اورانیوم پایبند نخواهد بود. این موضوع انتقاد شدید سه کشور اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای را در پی داشت. این سه کشور با انتشار بیانیه‌ای مشترک نسبت به پیامدهای خروج ایران از توافق هسته‌ای هشدار داده بودند.

به‌رغم مخالفت سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان با خروج گام به گام ایران از توافق هسته‌ای، آن‌ها در همراهی با روسیه و چین تلاش خود را برای نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) ادامه می‌دهند.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.