رسانه خبری پیامِ ایرانی

‘۱۶ زن متهم به همکاری با داعش و کودکان‌شان از اوین آزاد شدند’


زندان اوین

یک نهاد ناظر بر وضعیت حقوق بشر در ایران گزارش داد که ۱۶ زندانی زن کرد اهل سنت که از سه سال پیش با فرزندان خردسال خود در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین نگهداری می‌شدند، آزاد شدند.

شبکه حقوق بشر کردستان نوشته این زندانیان متهم به عضویت در “داعش” بودند.

کاوه کرمانشاهی، سخنگوی شبکه حقوق بشر کردستان به بی بی سی فارسی گفت این زندانیان با پایان دوران محکومیتشان آزاد شدند.

به گفته آقای گرمانشاهی، “این زنان همراه فرزندانشان در یک بند ایزوله امنیتی موسوم به بند دو زندان زنان اوین نگهداری می‌شدند. بیشتر این زنان همراه همسرانش به گروه داعش در عراق پیوسته بودند. برخی از آنها پس از کشته‌شدن همسرانشان خودشان را به ایران تسلیم کردند، گفته می‌شود که همسران برخی از این زنان همچنان زنده‌اند و هدف از بازداشت این زنان فشار برای بازکشت تسلیم همسران‌شان بوده است”.

پیشتر، برخی از زندانیان سیاسی زن و همچنین نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در ایران، از شرایط سخت این زندانیان و عدم رعایت حقوق اولیه آنها گزارش‌هایی منتشر کرده بودند.

سال ۱۳۹۶، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان وقت تهران بازداشت شماری چندین زن به اتهام همکاری با داعش را تایید کرده بود. به گفته دادستان وقت تهران، “این پرونده موضوع اتهامات اشخاصی است که با خانواده‌هایشان به قصد پیوستن به گروهک داعش از ایران خارج شده و از راه ترکیه به سوریه رفته بودند و پس از عقب راندن گروهک داعش از خاک سوریه، به‌ناچار به ایران بازگشته‌اند”.

سال ۱۳۹۶ هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده بود که ۱۶ زن متهم به همکاری با داعش و دست‌کم ۶ کودک‌شان به بند زنان زندان اوین منتقل شده‌اند.

به گفته کاوه کرمانشاهی، “اغلب این زندانیان اهل کرمانشاه، سنندج و بوکان هستند”.

لیلا حسن‌زاده، فعال دانشجویی و زندانی سابق سیاسی درباره این زندانیان نوشته بود “روزی که من عازم مرخصی شدم، زنان کرد محبوس در سالن ۲ که زندانیان فوق امنیتی می‌خوانندشان، همراه با کودکان‌شان، همچنان بی‌پنجره و نور، پشت درهای بسته با هواخوری بسیار محدود (دو ساعت در روز) و محروم از استفاده از امکانات زندان (ورزش، کارگاه آموزشی و…) ماندند، بدون آن‌که حتی یک نفر از آنها هنوز به مرخصی اعزام شده باشد. کودکان‌شان به دلیل ضعف سیستم ایمنی در فواصل کوتاه بیمار می‌شوند، بنابراین رفت و آمد آنان به بهداری لاجرم بیشتر است و با توجه به شیوع کرونا در بهداری اوین خطر بیشتری آنان را تهدید می‌کند”.

در هفته‌های گذشته، به دنبال شیوع کرونا در ایران، قوه قضائیه هزاران زندانی را آزاده کرده و به مرخصی فرستاده است.

شبکه حقوق بشر کردستان اما گزارش داده که هر یک از این زنان زندانی کرد اهل سنت “به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بودند و پاییز امسال دوره محکومیت‌شان به پایان می‌رسید”.

به دنبال شیوع کرونا در ایران، زندانیان در شماری از زندان‌های ایران کردند. دستکم در دو زندان خرم‌آباد و سقز، شماری از زندانیان موفق شدند فرار کنند.

پس از فرار بیش از ۷۰ زندانی از زندان سقز، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه سطح هشدار امنیتی در زندان‌های ایران را بالا برد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.