رسانه خبری پیامِ ایرانی

بمباران مواضع حوثی‌​ها توسط جنگنده‌​های ائتلاف عربی | جهان | DWخبرگزاری آلمان روز دوشنبه ۳۰ مارس (۱۱ فرودین) گزارش داد که جنگنده​‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان مواضع حوثی‌​ها در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری و دانشکده نظامی صنعا، پایتخت را بمباران کردند. درباره شمار کشته​‌ها، زخمی‌​ها و خسارات وارده گزارشی منتشر نشده است.

خبرگزاری دولتی عربستان “واس” هم گزارش داد که عملیات ائتلاف عربی برای نابودی تهدیدات موشک‌های بالستیک و توانمندی‌های ویژه‌ای بوده است که شبه‌نظامیان حوثی در اختیار دارند و با آن زندگی غیرنظامیان را تهدید می‌کنند.

سرهنگ ترکی المالکی، سخنگوی رسمی نیروهای ائتلاف عربی گفته است که اهداف نابود شده شامل پایگاه​‌های حوثی‌​ها برای انبار و راه‌اندازی موشک‌​های بالستیک و پهپاد، پایگاه‌​های کارشناسان نظامی سپاه پاسداران ایران در یمن و انبارهای اسلحه بوده است.

این مقام ائتلاف عربی ایران را متهم کرد که از “گروه‌های تروریستی منطقه از جمله شبه‌نظامیان حوثی” پشتیبانی می​‌کند. المالکی گفت در شرایط حساس که جهان با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌​کند و کشورهای جهان به دنبال همبستگی هستند، رژیم ایران با حمایت از “گروه تروریستی حوثی” در مقابل جهانیان قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران بارها دخالت در امور داخلی یمن و پشتیبانی از حوثی‌​ها را رد کرده است.

حملات موشکی حوثی‌​ها به عربستان

یک روز پیش از حملات ائتلاف عربی به مواضع حوثی​‌ها در صنعا، عربستان سعودی اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور موفق به رهگیری و انهدام دو موشک بالستیک در خاک این کشور شده است. بر این اساس، این موشک‌ها را شبه‌نظامیان یمنی مورد حمایت ایران شلیک کرده‌اند. این موشک‌ها به مجروح شدن دو نفر در ریاض انجامیده است. 

به گزارش خبرگزاری آلمان، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان که در یمن با حوثی‌‌ها در جنگ است گفت‌ که این موشک‌ها در ساعات پایانی شب گذشته به سوی ریاض و شهر جیزان در این کشور شلیک‌ شده‌اند.

حوثی​‌ها تهدید کردند که اگر عربستان به سیاست محاصره خود علیه یمن پایان ندهند این گونه عملیات ادامه خواهند یافت.

 تشدید تنش میان حوثی‌​ها و ائتلاف عربی به ویژه بعد از شیوع ویروس کرونا نگرانی نهادهای بین​‌المللی را برانگیخته است. 

سازمان ملل با شیوع ویروس کرونا در یمن از طرف‌​های متخاصم خواست که به تنش و درگیری​‌ها پایان دهند تا مانع شیوع ویروس کرونا در کشور جنگ زده یمن شوند. 

پیش‌بینی می‌شود در صورت شیوع ویروس کرونا در یمن نسبت قربانیان به مبتلایان چندین برابر میانگین جهانی باشد و این می‌تواند به یک فاجعه انسانی تمام‌عیار در این کشور بحران زده منجر شود که از پنج سال پیش صحنه یک جنگ نیابتی خونین میان تهران و ریاض شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.