رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | اعتراضات دیماه ۹۶؛ دادگاه تجدیدنظر اسماعیل بهلولی را به ۱۸ سال حبس محکوم کرد


خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت اسماعیل بهلولی، یکی از شهروندان بازداشت شده در رابطه با اعتراضات دیماه ۹۶ را بدون تشکیل جلسه عینا تایید کرد. وی در سال ۹۷ توسط دادگاه انقلاب ورامین به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور” برای وی قابل اجرا خواهد بود. دادگاه ایجاد دو کانال تلگرامی با ۷ عضو را از مصادیق این اتهام عنوان کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت اسماعیل بهلولی را عینا تایید کرد.

براساس دادنامه صادره، اسماعیل بهلولی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق شعارنویسی و تحریک و ترغیب دیگران به شعارنویسی” به ۱ سال حبس، از بابت اتهام “تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور” به ۱۰ سال حبس، از بابت اتهام “عضویت در گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور” به ۵ سال، از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس و در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور” برای وی قابل اجرا خواهد بود.

یه گفته محمد مقیمی، وکیل مدافع این شهروند “جلسه دادگاه عملا برگزار نشد و قاضی یوسفیان که یک روحانی جوان و جویای نام است صرفا از آقای بهلولی خواست تا صورت جلسه را امضا کند و فرصت دفاع به او و یا وکیلش داده نشد. دادگاه ایجاد دو کانال تلگرامی با ۷ عضو را از مصادیق تشکیل و عضویت در گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور و شعارنویسی بر روی دیوار را نیز از مصادیق تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری قلمداد کرده است”.

آقای بهلولی پشتر در رابطه با اعتراضات دیماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی در شهرستان قرچک بازداشت و مدتی بعد به زندان اوین منتقل شد. گفته می‌شود در بدو ورود آقای بهلولی به زندان اوین ماموران از وی امضا گرفتند که آثار کبودی از پیش بر روی بدون وی بوده است چرا که بدن اسماعیل کبود و پر از جای شکنجه بود.

اسماعیل بهلولی در مرحله بدوی در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۷، توسط دادگاه انقلاب ورامین به ریاست قاضی سیدصادق یوسفیان دیوکلایی از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق شعارنویسی و تحریک و ترغیب دیگران به شعارنویسی، تشکیل گروه مجرمانه و عضویت در گروه های مجرمانه و توهین به رهبری” به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

اسماعیل بهلولی فرزند زین العابدین هم اکنون در زندان اوین بسر می‌برد.

در اعتراضات اواخر سال ۹۶ که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دستکم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”. چندی پیش نیز علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اعتراضات دی ماه ۹۶ گفت که این اعتراضات ۱۶۰ شهر کل کشور را در بر گرفت.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.