رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمار رسمی کرونا در ایران: ۲ هزار و ۸۹۸ جان‌باخته و ۴۴ هزار و ۶۰۶ مبتلا


کروناحق نشر عکس
Getty Images

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران تازه‌ترین آمار مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا را اعلام کرد و براساس آن در شبانه روز گذشته در ایران ۳ هزار و ۱۱۱ مبتلای جدید شناسایی شده و ۱۴۱ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

به این ترتیب شمار کل مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران به ۴۴ هزار و ۶۰۶ نفر و فوت‌شدگان به ۲ هزار و ۲۸۹۸ نفر افزایش یافت.

تعداد کل بهبود یافتگان نیز ۱۴هزار و ۶۵۶ نفر اعلام شده است.

روز گذشته تعداد مبتلایان به کرونا در ایران ۴۱ هزار و ۴۹۵ مبتلا نفر و فوت‌شدگان۲ هزار و ۷۵۷ نفر اعلام شده بود.

چرا نمودار شیوع در ایران با دیگر کشورها متفاوت است؟

همزمان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه، در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا، ‌آمارها را “امیدوارکننده‌” خواند.

او گفته در ۲۳ استان “وضعیت خوب و شرایط قابل قبول” است.

رئیس جمهوری ایران درباره اینکه چرا در مقایسه نمودارها، شیب شیوع و ابتلا در ایران بر خلاف دیگر کشورها ملایم است، گفت ” شکل نموداری این بیماری در کشورهای غربی و اروپایی با کشور ایران متفاوت است یعنی در نمودار کشورهای دیگر جهش یکمرتبه ای می‌بینید که در ایران وجود ندارد و شیب منحنی ملایمتر است. این امر نشانگر این است که مردم کشور با فرهنگ بلندشان و پزشکان و پرستاران با ایثار و فداکاری و مدیریت کشور با همه توان به صحنه آمده است”.

همزمان قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت هم گفته “داده‌های بیمارستانی نشان می‌دهد بروز موارد شدید کرونا در ایران رشد ملایم و نزولی پیدا کرده است و در برخی استان‌ها از مرحله پیک عبور کرده‌ایم”.

پیش از این، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران هم روز گذشته اعلام کرد که “اکنون روند مرگ ‎و میر کاهش یافته است”. به گفته وزیر بهداشت، ایران یک نقطه روشن در کنترل بیماری‎های ویروسی رسیده‎ایم”.

رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت هم دیروز گفته بود برخی از استان‌ها از پیک بیماری کرونا خارج شدند. به گفته این مقام وزارت بهداشت، هرچند روند بیماری کرونا در اغلب استان‌ها روبه افزایش بوده است، اما استان‌هایی مانند قم، گیلان، مازندران و مرکزی، شاهد کاهش تعداد مبتلایان بودند.

در ایران طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که اغلب محدودیت‌های تردد و سفر را شامل می‌شود، تا ۲۰ فروردین تمدید شده است.

همچنین از مردم خواسته شده روز سیزده به در را در خانه بمانند.

آمار جهانی کرونا

تا صبح امروز بیش از ۷۸۷ هزار نفر در جهان به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده اند که در اثر آن نزدیک به ۳۷ هزار و ۸۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

تعداد کل بهبودیافتگان پس از ابتلا به کرونا در جهان تا به امروز نزدیک به ۱۶۵هزار نفر گزارش شده است.

کشوری که بیشترین آمار مبتلایان را به خود اختصاص داده ایالات متحده آمریکا با نزدیک به ۱۶۴ هزار مبتلا و پس از آن ایتالیا با نزدیک به ۱۰۱ هزار نفر است و پس از آن چین، اسپانیا، آلمان، فرانسه، ایران و بریتانیا قرار دارند.

در آمار جانباختگان ابتلا به ویروس کرونا، ایتالیا با نزدیک به ۱۱ هزار نفر و اسپانیا با نزدیک به ۷ هزار نفر بیشترین و پس از آنها چین، ایران، فرانسه، آمریکا و بریتانیا بیشترین مرگ بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ را داشته اند.

در چین برای چهارمین روز پیاپی تعداد مبتلایان به کرونا کاهش یافته و از ۳۱ ابتلای جدید که روز دوشنبه شناسایی شد ۳۰ مورد آن از خارج به چین وارد شده بودند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.