رسانه خبری پیامِ ایرانی

روحانی: اولین وظیفه دولت شکستن تحریم‌هاست | ایران | DW


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مراسم بهره‌برداری از ۹۹ پروژه وزارت کشور در حوزه مدیریت شهری، اولین وظیفه دولت را بی‌اثر کردن تحریم‌ها خواند و گفت: «یک ساعت هم نباید در این زمینه تاخیر ایجاد شود.»

او با تاکید بر لزوم پرهیز قوا از ایجاد شکاف نزد مردم افزود: «همه باید برای تقویت قدرت ملی تلاش کنیم زیرا افزایش قدرت و وحدت ملی باعث می‌شود همه در برابر ملت ایران سرخم کنند و من مطمئن هستم که ایستادگی مردم موجب کرنش دولت آینده امریکا خواهد شد.»

رئیس دولت دوازدهم “مقاومت سه ساله” مردم را عامل وادار شدن دولت تازه آمریکا به تعهدات برجام و شکستن تحریم‌ها دانست.

این سخنان یک روز پس از آن بیان شده‌اند که شرکای اروپایی و چین و روسیه، در نشست کمیسیون مشترک برجام، از تهران خواسته‌اند هر چه زودتر به نقض تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای پایان دهد.

جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا پیش‌تر ابراز امیدواری کرده که ایالات متحده به برجام بازگردد. او اما پیش‌شرط امر را بازگشت کامل جمهوری اسلامی به تعهدات این توافق عنوان کرده است. بایدن در عین حال با انتقاد از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، مذاکره دوباره با جمهوری اسلامی بر سر طرح‌های اتمی را بسیار دشوار دانسته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مجلس شورای اسلامی اخیرا قانونی را به تصویب رسانده که دولت را مکلف می‌کند، در صورت عادی نشدن روابط کامل بانکی، رفع موانع صادرات و فروش نفت ایران و برگشت کامل ارز حاصل از فروش، کلیه نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شوند.

 تصویب این قانون در مجلسی به ریاست محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران و رقیب سیاسی روحانی، شکاف‌های جناحی را پررنگ‌تر کرده است. دولت اعلام کرده که این مصوبه را برای مصالح ملی مفید نمی‌داند.

روحانی در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود نیز گفت، “دولت نمی‌گذارد کسانی پایان تحریم‌ها را به تعویق بیندازند”. او در جلسه هیأت دولت هم عنوان کرد: «از آمدن جو بایدن ذوق‌زده نیستیم اما از رفتن دونالد ترامپ بسیار خوشحالیم.»

روحانی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های وزارت کشور، به تهیه لایحه مدیریت شهری اشاره کرد و دادن بخشی از مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها را اقدام مهمی در راستای درآمد پایدار آنها خواند.

او گفت: «قبلا شهرداری‌ها در تهران مجبور بودند برای کسب درآمد حق مردم محله را بفروشند. مثلا در یک محله‌ای که خانه‌ها سه یا چهار طبقه بود، برج ساخته می‌شد و این گونه حق مردم محله به کسی که برج را می‌ساخت، فروخته می‌شد. اما اگر بتوانیم درآمد پایدار برای شهرداری درست کنیم می‌توانیم از این گونه اقدامات ناصحیح فاصله بگیریم.»

محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران، به فروش تراکم، تبدیل باغ‌های شمال شهر تهران به برج و تخلف‌های فراوان در تبدیل ساختمان‌های قدیمی به بناهای بلندمرتبه و کسب درآمد از محل صدور جواز برای این تغییرات متهم است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.