رسانه خبری پیامِ ایرانی

شورش در دو زندان اهواز؛ «کشته شدن سه زندانی و مجروح شدن تعدادی دیگر»گزارش‌های دریافتی رادیو فردا حاکی است که در پی شورش در دو زندان سپیدار و شیان اهواز دستکم سه زندانی کشته شده و تعدادی دیگر هم مجروح شده‌اند.

پس از انتشار گزارش‌ها درباره کشته شدن سه زندانی در زندان سپیدار اهواز در روز دوشنبه، زندان شیان اهواز هم در روز سه‌شنبه شاهد اعتراض زندانیان بود که باعث شد نیروهای امنیتی زندان را محاصره کرده و به سمت زندانیان گاز اشک‌آور شلیک کنند.

زندانیان زندان شیبان اهواز نیز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زده بودند که بر اثر گزارش‌ها، نیروهای امنیتی به سمت آنان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

بر اساس گزارش‌ها، سه نفر از زندانیان این زندان به کرونا مبتلا شده‌اند اما به بیمارستان منتقل نشده و در خود زندان قرنطینه هستند.

در همین حال، کریم دحیمی فعال حقوق بشر در مصاحبه با رادیو فردا گفت که زندان شیان اهواز به محاصره نیروهای سپاه پاسداران درآمده و به سوی زندانیان گاز اشک‌آور شلیک شده است.

به گفته آقای دحیمی، در بند پنج این زندان، زندانیان سیاسی و در بند هشت نیز زندانیان اهل سنت زندانی هستند.

زندان شیان در شمال اهواز و خارج از شهر واقع شده است.

آقای دحیمی همچنین گفت که سه نفر از زندانیان زندان سپیدار اهواز کشته شده‌اند.

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره شورش در زندان سپیدار اهواز و کشته شدن چند زندانی گروهی از خانواده‌های این زندانیان مقابل زندان تجمع کردند.

شامگاه دوشنبه ۱۱ فروردین گزارش‌هایی درباره شورش در زندان سپیدار اهواز و کشته شدن چند زندانی منتشر شد.

حیدر عباس‌زاده، فرمانده انتظامی استان خوزستان، در این زمینه گفت: «تعدادی از زندانیان بند ۲ زندان سپیدار اهواز ۱۱ فروردین قصد آشوب و ایجاد ناآرامی داشتند که با حضور به موقع نیروهای انتظامی و امنیتی آرامش به زندان برگردانده شد و در حال حاضر هیچ گونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد».

او اعلام کرد که هیچ یک از زندانیان موفق به فرار نشدند.

در گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی اعلام شده بود که تعدادی از زندانیان فرار کرده‌اند. همچنین فیلمی از به آتش کشیده شدن بخشی از زندان منتشر شده بود.

با این حال فرمانده انتظامی خوزستان گفت: «تعدادی از زندانیان اقدام به سوزاندن چند سطل زباله در درون این زندان کردند که عوامل امنیتی و انتظامی حاضر در زندان، این آتش‌سوزی‌های محدود را هم مهار کردند».

در جریان بحران کرونا، مسئولان قضایی اقدام به دادن مرخصی به برخی از زندانیان کردند. قوه قضائیه ایران می‌گوید این اقدام را برای جلوگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها انجام داده و تاکنون ۱۰۰هزار زندانی به مرخصی رفته‌اند.

برخی از زندا‌ن‌های ایران در روزهای گذشته شاهد اعتراض زندانیان به ندادن مرخصی و شرایط زندان بودند که در پاره‌ای موارد به شورش منجر شد.

تاکنون زندان‌های تبریز، الیگودرز، فشافویه تهران، سقز و همدان شاهد این ناآرامی‌ها بوده‌اند.

به‌دنبال این اتفاقات، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، روز ۹ فروردین دستور داد که «مراقبت‌های امنیتی» از زندان‌ها افزایش یابد.

نهادهای مدنی و حقوق‌بشری تاکنون در گزارش‌های جداگانه از مرگ ۱۰ زندانی در زندان‌های فشافویه تهران،‌ قرچک ورامین و ارومیه خبر داده‌اند. قوه قضائیه چنین اخباری را تایید نکرده است.

سازمان عفو بین الملل روز هفتم فروردین به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شده بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.