رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بحران کرونا؛ یوسف کاری به مرخصی اعزام شد


خبرگزاری هرانا – یوسف کاری، شهروند اهل اردبیل عصر امروز سه‌شنبه ۱۲ فروردین‌ماه از زندان اردبیل به مرخصی اعزام شد. آقای کاری آذرماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب این شهر به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۲ سال حبس تقلیل یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر امروز سه‌شنبه ۱۲ فروردین‌ماه ۱۳۹۹، یوسف کاری، فعال ترک (آذربایجانی) از زندان اردبیل به مرخصی اعزام شد.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش نگرانی ها از سرنوشت صدها هزار زندانی، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه در اسفندماه سال گذشته به هدف کنترل وضعیت بهداشتی زندانها شرایطی را برای اعزام به مرخصی زندانیان اعلام کرد که عمدتا شامل زندانیان مالی و همینطور زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال می شد.

این شرایط در مورد زندانیان سیاسی سختگیری مضاعفی دارد علاوه بر اینکه مسئولان قضایی یا سازمان زندانها در روند اداری مرخصی برخی زندانیان عقیدتی مانع تراشی های فراقانونی می کنند. با اینحال در هفته های اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی موفق شدند با توسل به این بخشنامه و تامین قرار در به مرخصی اعزام شوند.

اعزام آقای کاری نیز براساس همین بخشنامه صورت گرفته است.

یوسف کاری، در تاریخ ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در میدان شریعتی شهرستان اردبیل بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان اردبیل منتقل شد. پس از آن علیرغم تامین قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از سوی خانواده آقای کاری، مسئولین از پذیرش آن خودداری کرده و به خانواده او اعلام کردند که قرار وثیقه وی به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

یوسف کاری آذرماه سال ۱۳۹۸ در مرحله بدوی توسط قاضی مهدوی راد رئیس شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس و از بایت اتهام “عضویت در گروه به اصطلاح مدنی قومی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به قصد بر هم زدن امنیت ملی” به ۵ سال حبس و مجموعا به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم در مرحله تجدیدنظر به به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

این شهروند در مرحله تجدیدنظر از اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” تبرئه و محکومیت وی از بابت اتهام “عضویت در گروه به اصطلاح مدنی قومی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به قصد بر هم زدن امنیت ملی” به دو سال حبس کاهش یافته است.

یوسف کاری سال ۹۷ نیز در جریان برگزاری مراسمی در کوه سبلان به همراه تعدادی دیگر از شهروندان بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.