رسانه خبری پیامِ ایرانی

در محلات فقیر کلان‌شهرهای هند فاصله‌گذاری اجتماعی ممکن نیست | جهان | DWگزارشگر وبسایت تاگس شاو، کانال یک تلویزیون آلمان، در گزارشی که از دهلی نو فرستاده است مخاطب را با واقعیت فاجعه‌باری روبرو می‌کند؛ مبارزه‌ای نابرابر میان کرونا و انسان‌هایی غرق در فقر. 

برند موش بوروفسکا می‌نویسد که در حال حاضر شمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در هند به بیش از ۱۲۰۰ نفر رسیده است. در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳۰ مورد به مبتلایان اضافه شده و ۳۲ نفر بر اثر این بیماری جان باخته‌اند. اما نگرانی اینجاست که موج واقعی بیماری تازه در راه باشد.

در دهلی نو حدود ۳۰۰ نفر به دلیل ابتلا به کرونا راهی بیمارستان شده‌اند. آنها به مراسمی مذهبی ربط داده می‌شوند که با شرکت عده زیادی از مسلمانان برگزار شده بود. از مبتلایان ۱۰ نفر تاکنون جان باخته‌اند. مراسم مذهبی آنها در مسجدی در محله نظام الدین و در اوایل ماه جاری میلادی برگزار شده بود که بیش از دو هزار مسلمان و نمازگزارانی از سراسر هند و خارج از هند در آن شرکت کرده بودند. ۲۰۰ نفر از آنان از خارج از هند برای شرکت در این مراسم به آنجا سفر کرده بودند. بر اساس گزارش روزنامه‌های هند این گروه بودند که بعدا ویروس کرونا را در هند شیوع دادند.

چند روز پیش ۲۰۰ نفر از این مسلمانان مجددا سعی کردند علیرغم ممنوعیت خروج از خانه در همین محل جمع شوند. این کار آنها باعث شد پلیس تمام محله را محاصره و ارتباط آن را با سایر نقاط شهر قطع کند. ۱۸ نفر از ۲۵ مورد از مبتلایان جدید به کرونا به گفته رسانه‌ها از همین مسجد و مسلمانانی هستند که تحت عنوان «تبلیغی جماعت» در آنجا جمع شده بودند. 

صدها هزار کارگر بیکار شده

گزارشگر تاگس شاو می‌نویسد که خروج دسته جمعی گروه کثیری از کارگران بیکار شده نیز به گسترش این بیماری می‌تواند به شدت کمک کند. صدهاهزار کارگر در همین آخر هفته و پس از آنکه کارهای ساختمانی و بسیاری فعالیت‌های اقتصادی در پایتخت تعطیل شدند، به سوی روستاهای محل تولد خود به راه افتادند. 

دولت برای آنکه جلوی حرکت دسته جمعی آنها را بگیرد، روز یکشنبه ۳۰ مارس دستور داد که راه‌های خروجی ایالت‌ها در هند بسته شود. به مقام‌های محلی دستور داده شد برای جمعیتی که قصد خروج دارند مکان‌هایی برای اسکان موقت ساخته شود. اما اجرای این مقررات ساده نیست. در شهر سورات در غرب هند این تمهیدات به درگیری میان نیروهای پلیس با صدها کارگری انجامید که قصد داشتند به روستاهای‌شان بازگردند.  

سوزاندن بدن مردم با مواد سفید کننده 

در ایالت اوتار پرادش که پرجمعیت‌ترین ایالت هند محسوب می‌شود، به یک گروه از کارگران مهاجر مواد سفید کننده پاشیده‌اند. دستور مقامات محلی این بوده که آنها را ضدعفونی کنند. بسیاری از این کارگران با سوختگی پوستی به بیمارستان منتقل شدند. 

حالا در تمام هند محلات شهر را با همین ماده ضدعفونی کننده تمیز می‌کنند. آبریهیم پنکج، مسئول یکی از تیم‌های ضدعفونی کننده می‌گوید که این ماده به ضدعفونی شدن سطوح کمک می‌کند و جلوی سرایت ویروس را می‌گیرد. او که ساکن کشمیر است به خبرنگار رویترز می‌گوید: «ماده شیمیایی هیپوکلرید سدیم مانع از این می‌شود که ویروس در محیط تکثیر شود. ما این ماده سفیدکننده را به همه جا می‌پاشیم تا محیط را ضدعفونی کنیم.»

مکان‌های تنگ زندگی

سویاتا رائو، وزیر بهداشت پیشین هند، هشدار می‌دهد که ویروس کرونا می‌تواند به سرعت در محلات فقیرنشین کلان‌شهرها با میلیون‌ها نفر سکنه گسترش یابد. او در گفت وگو با روزنامه هندی «اکونومیک تایمز» گفته است: «فاصله گذاری اجتماعی در این محلات ناممکن است».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.