رسانه خبری پیامِ ایرانی

مینو محرز: ویروس جهش‌یافته کرونا احتمالا قبلا وارد ایران شده است | دانش و فناوری | DW


با انتشار خبر شناسایی گونه جهش‌یافته‌ای از ویروس کرونا در بریتانیا، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونای ایران احتمال می‌دهد چنین ویروسی قبلا وارد ایران شده باشد.

مینو محرز چهارشنبه سوم دی ماه با اشاره به “افزایش چشمگیر” قدرت سرایت کرونا با ویروس جهش‌یافته به خبرگزاری ایسنا گفته با توجه به “سرایت گسترده کرونا” در موج اخیر آن در ایران احتمال دارد که این گونه قبلا وارد کشور شده باشد.

موج سوم کرونا در ایران از اواخر شهریور و اوایل مهر ماه آغاز شد و برخلاف دو موج قبلی شدت شیوع و دوره اوج‌گیری آن بسیار شدیدتر بود.

در این دوره، به خصوص در آبان ماه موارد ابتلا به کرونا و مرگ در میان مبتلایان به بیماری کووید۱۹ به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش و بارها به رکوردهای جدید و بی‌سابقه‌ای برجا گذاشت. شمار قربانیان در آبان ماه حدود ۳۵ درصد کل فوتی‌ها از آغاز تائید رسمی ورود کرونا به ایران تا پایان این ماه بود.

کند شدن شیوع کرونا در آذر ماه

از ابتدای آذر ماه روند ابتلا و مرگ مبتلایان کرونایی در ایران با نوسان‌هایی کاهشی بوده است. روز سه‌شنبه تعداد مبتلایان شناسایی شده در ۲۴ ساعت گذشته شش هزار و ۲۰۸ نفر اعلام شد و این رقم کمتر از نصف مبتلایان جدید در میانه آذر ماه بوده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مینو محرز با تاکید بر ضرورت تحت نظر گرفتن مشخصات ژنتیکی ویروس گفته است: «باید مرتبا ژنوتایپ ویروس را بررسی کنیم تا متوجه شویم که ویروسی که در ایران است، کدام ژنوتایپ است. در این صورت می‌توانیم قطعی اعلام کنیم که آیا ویروس جهش‌یافته‌ای که در انگلیس هست به ایران آمده یا هنوز وارد کشور ما نشده است.»

او می‌گوید در جهشی که در ویروس کرونا در بریتانیا اتفاق افتاده قدرت سرایت کرونا “ده‌ها و صدها برابر” شده، اما شدت بیماری‌زایی آن تغییری نکرد است.

افزایش قدرت سرایت ویروس جدید

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا به تازگی گفته است در جنوب شرقی انگلیس گونه جدید از ویروس کرونا شیوع پیدا کرده که قدرت سرایت آن ۷۰ درصد بیشتر از ویروس شناخته شده قبلی است.

سازمان بهداشت جهانی برآورد می‌کند که گونه جدید ویروس کرونا می‌تواند به طور میانگین از فرد مبتلا به یک و نیم نفر منتقل شود اما این میزان در گونه قبلا شناخته شده ویروس ۱/۱ نفر است.

در حال حاضر بسیاری از کشورها، از جمله جمهوری اسلامی رفت و آمد به بریتانیا را متوقف کرده‌اند. شناسایی گونه جهش‌یافته ویروس کرونا پیش از این در برخی کشورهای دیگر نیز رخ داده است.

 دولت عراق هم روز گذشته اعلام کرد که برای جلوگیری از ورود ویروس جدید از روز پنج‌شنبه رفت و آمد به هشت کشور از جمله ایران برای دو هفته ممنوع می‌شود. بریتانیا، دانمارک، بلژیک، هلند، ژاپن، استرالیا و آفریقای جنوبی هشت کشور دیگر هستند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند همان طور که ویروس کرونا که نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد به سرعت در سراسر جهان شیوع یافت جلوگیری از ورود گونه جدید آن هم کار ساده‌ای نیست.

لوتار وایلر، مدیر انستیتو روبرت کخ روز دوشنبه احتمال ورود گونه جدید کرونا به آلمان را “بسیار بسیار زیاد” خواند. افزون بر این جهش ژنیتکی در ویروس‌های خانواده کرونا موضوع تازه‌ای نیست و احتمال دارد در هر کشوری رخ دهد.

خوش‌بینی به تاثیر واکسن

در این میان مسئله‌ای که بسیاری نگران آن هستند موثر بودن واکسن‌های کرونا در پیشگیری از ابتلا به گونه‌های جهش‌یافته ویروس است.

عضو کمیته علمی ستاد کرونای ایران جهش ویروس کرونا را “طبیعی” خوانده و درباره تاثیر واکسن به ایسنا می‌گوید: «این جهش‌ها در حدی نیست که منجر به عدم تاثیر واکسن شود، اما به هر صورت باید بررسی شود.»

این کاری است که دست‌کم سازندگان دو واکسن مدرنا و بیون‌تک- فایزر وعده داده‌اند انجام دهند.

اوغور شاهین، از بنیانگذاران شرکت بیون‌تک، که دفتر مرکزی آن در شهر ماینس قرار دارد دوم دی ماه به خبرگزاری آلمان گفت بررسی و آزمایش گونه جهش‌یافته ویروس کرونا طی دو هفته آینده انجام می‌شود. او ابراز اطمینان کرده که این جهش مکانیزم اثربخشی واکسن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

واکسیناسیون شهروندان با واکسن بیون‌تک- فایزر از هفته پیش در آمریکا آغاز شده و در آلمان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم به زودی شروع می‌شود.

نگرانی مردم، تناقض‌گویی مسئولان

خرید و واردات واکسن برای ساکنان ایران همچنان با ابهام‌های زیادی روبروست و مسئولان درباره آن سخنان ضد و نقیضی می‌گویند.

مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا چندی پیش گفته بود از آنجا که واکسن بیون‌تک- فایزر باید در دمای منهای ۷۰ درجه نگهداری شود و ایران تجهیزات و هواپیماهای مخصوص انتقال آن را ندارد سفارش آن را پس داده و از سازمان بهداشت جهانی خواستار انواع دیگر واکسن شده است.

برخی مسئولان از جمله معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری سخنان قانعی را تکذیب کرده‌اند اما درباره واریز نشدن ارز لازم برای پیش‌پرداخت خرید واکسن نیز حرف و حدیت‌های متناقضی وجود دارد.

به هر صورت تا کنون هیچ مسئولی به طور مستند خرید واکسن را اعلام نکرده و ظاهرا هنوز نام ایران در فهرست هیچ یک از شرکت‌های تولید‌کننده واکسن به عنوان خریدار ثبت نشده است.

بر همین اساس به تازگی کمپینی در فضای مجازی زیر عنوان “واکسن بخرید” به راه افتاد و برخی مسئولان را وادار به واکنش و دادن وعده‌هایی کرد که زمان و احتمال تحقق آن مشخص نیست.

وعده روحانی، واکسن ایرانی شاید شش ماه دیگر

ظاهرا افزایش انتقادها و نگرانی‌های شهروندان باعث شد رئیس جمهوری، حسن روحانی در نشست سوم دی ماه هیئت دولت ادعا کند که “درباره واکسن کرونا کارها در حال انجام است”.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

روحانی گفت: «به مردم بشارت می‌دهم که بانک مرکزی و وزارت بهداشت همه توان خود را به کار گرفتند و برنامه‌ریزی کرده‌اند. هم واکسن خارجی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و هم امیدواریم در ماه‌های آینده واکسن داخلی به تولید برسد و در این زمینه برای مردم نگرانی نخواهد بود.»

مینو محرز اول دی ماه خبر داد که فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا “احتمالا” از هفته اول این ماه به بعد روی ۵۶ داوطلب آغاز می‌شود. او ابراز امیدواری کرد اگر “همه چیز با موفقیت پیش برود” و این واکسن بتواند تائیدیه سازمان بهداشت جهانی را بگیرد توزیع آن از اواخر بهار (حدود شش ماه دیگر) آغاز شود.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.