رسانه خبری پیامِ ایرانی

پنج هزار پزشک خواستار تخلیه اردوگاه موریا در یونان شدند | جهان | DW


هشدار پنج هزار پزشک اروپایی در زمانی رسانه‌​ای شده که اروپا در تلاش برای مهار ویروس کرونا در این قاره است.

پزشکان می‌گویند که پناهجویان در یونان با شیوع کرونا در معرض خطر قرار گرفته​اند. به گفته پزشکان رعایت فاصله دو متری که برای محافظت در مقابل ابتلا به ویروس کرونا توصیه می​شود در اردوگاه موریا غیرممکن است، زیرا در مساحتی کم ۲۲ هزار پناهجو اسکان داده شده​‌اند. 

اردوگاه موریا پیش از شیوع ویروس کرونا هم بر سر زبان​ها افتاده بود. موریا برای پذیرش سه هزار پناهجو دایر شده اما در حال حاضر در درون و محوطه بیرونی آن، نزدیک به ۲۲ هزار نفر زندگی می‌​کنند.

در داخل اقامتگاه موریا پناهجویان در چادرهایی بدون امکانات گرمایشی به‌سر می‌​برند و ناچار به استفاده از توالت‌ها و دست‌شویی‌های غیربهداشتی هستند. بیرون از اردوگاه نیز پناهجویانی سرگردانند که حتی از همین “امکانات” محروم هستند.

پزشکانی که در این اردوگاه کار کرده‌اند می‌گویند که صدها نفر فقط یک توالت دارند و هر هزار نفر از یک شیر دستشویی استفاده می​کنند، بنابراین از شستن مدام دست برای محافظت در مقابل بیماری کرونا خبری نیست.

دو پزشک هلندی که اخیرا در این اردوگاه  به پناهجویان کمک کرده‌اند

با راه​‌اندازی هشتگی تحت عنوان SOSMoria # دست به ابتکار تازه‌​ای زدند. این هشتگ از سوی پنج هزار پزشک اروپایی مورد حمایت قرار گرفته است.

این پزشکان با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا در اردوگاه موریا خواستار تخلیه فوری این اردوگاه شده‌اند.

پزشکان استیون فان در ویجیور و سانه فان در کوئیجی مبتکران این هشتگ هستند. ویجیور پزشک عمومی در آمستردام است و اخیرا در موریا معاینه پناهجویان  بیمار را برعهده داشت. این پزشک هلندی  در شرایط سخت و دشوار کار کرده و با وضعیت پناهجویان به خوبی آشناست.

او که سازمان پزشکان بدون مرز را در کنگو همراهی کرده اردوگاه موریا را فاجعه‌​بار توصیف می‌​کند.

این پزشک هلندی تعریف می​‌کند بسیاری در این اردوگاه بدون کرونا هم سیستم ایمنی ضعیفی دارند و ویروس کرونا ممکن است هزاران پناهجو را به کام مرگ بکشد.

او می‌​گوید برای محافظت از پناهجویان در مقابل کرونا چاره‌اندیشی نشده  است.

در اردوگاه تابحال موردی از شیوع کرونا گزارش نشده اما در میان ساکنان یونانی ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است. 

او می​‌گوید اگر ساکنان اردوگاه در مقابل شیوع کرونا احساس خطر کنند این محل را ترک خواهند کرد و به گوشه و کنار جزیره پناه می​برند و آن وقت جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا محال خواهد بود.

سانه فان درکوئیجی، پزشک زنان، تعریف می​کند که بسیاری در موریا مشکل روحی دارند. کودکان حرف نمی​زنند، زنان اردوگاه به خاطر مشکلات روانی قادر به نگهداری فرزندان خود نیستند و جوانان قصد خودکشی دارند.

این پزشک هلندی در ادامه تاکید می‌کند: «به عنوان یک پزشک قسم خورده‌ام به انسان​ها کمک کنم و وظیفه دارم آنها را نجات دهم. کشورهای اتحادیه اروپا هم وظیفه دارند پناهجویان واجد شرایط را از اردوگاه​ها خارج کنند و به عنوان پناهجو بپذیرند. اما این کشورها به قول خود وفا نمی‌کنند.»

استیون فون در ویجیور، مبتکر هشتگ اعتراضی پزشکان می​​‌گوید  موریا با اردوگاه​های پناهجویان در ادلب سوریه و میانمار زیاد تفاوتی نمی​‌کند اما موریا در خاک  یک کشور اروپایی قرار گرفته است. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.