رسانه خبری پیامِ ایرانی

گوترش کرونا را بزرگترین چالش تاریخ پس از جنگ جهانی دوم دانست | جهان | DWآنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، شخصیتی است که معمولا بسیار سنجیده و دیپلماتیک سخن می‌گوید. او در آخرین سخنرانی خود درباره شیوع بیماری کرونا بسیار صریح و روشن به مردم جهان درباره پیامدهای بیماری کرونا هشدار داده است.

خبرگزاری آلمان روز چهارشنبه ۱۳ فروردین (اول آوریل) با انتشار گزارشی از نیویورک به اظهارات اخیر گوترش درباره شیوع جهانی بیماری کرونا پرداخته است.

او بیماری کرونا را بزرگترین چالش جهان پس از پایان جنگ جهانی دوم ارزیابی کرده و گفته است که این چالش بزرگ “پاسخی قوی و مؤثر” از بشریت طلب می‌کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرده است که بشریت تنها از طریق همبستگی جهانی می‌تواند از این آزمون موفق بیرون آید.

کنفرانس ویدیویی

آنتونیو گوترش این سخنان را در یک پیام ویدیویی خطاب به رهبران و مردم کشورهای جهان ابراز کرده است. این پیام ویدیویی غروب سه‌شنبه ۳۱ مارس به وقت نیویورک (سحر روز اول آوریل به وقت جهانی) منتشر شده است. گوترش گفته است: «جهان هیچ‌گاه در برابر چنین آزمونی قرار نگرفته است.»

به باور دبیرکل سازمان ملل جهان تا کنون آنگونه که باید و شاید به مقابله با این آزمون جهانی برنخاسته است. او از تعلل صورت‌گرفته در جهان در این زمینه ابراز نارضایتی کرده است.

گوترش گفته است: «ما آهسته در مسیر صحیحی گام برمی‌داریم، اما باید به عملکرد خود شتاب بدهیم و به بیش از آنچه انجام شده، عمل کنیم. تنها از این طریق خواهیم توانست بر این ویروس پیروز شویم.»

فقدان هماهنگی

دبیرکل سازمان ملل از نبود یک مرکز هماهنگی بین‌المللی در مبارزه با شیوع بیماری کرونا انتقاد کرده است. به گفته‌ او سازمان جهانی بهداشت باید رهبری امر پیشبرد مبارزه با این بیماری مسری در جهان را برعهده گیرد.

به باور گوترش بسیاری از توصیه‌ها و مقررات تعیین شده در سطح جهان رعایت نمی‌شوند.

آنتونیو گوترش روز سه‌شنبه ۳۱ مارس برنامه‌فراگیر سازمان ملل برای مقابله با پیامدهای اقتصادی و اجتماعی شیوع بیماری کرونا را ارائه کرد.

او گفت: «دامنه و گستردگی این اقدامات باید به پهنای بحرانی باشد که بر اثر شیوع این بیماری ایجاد شده است.»

به باور گوترش سیاست مشترک و جهانی مقابله با کرونا باید متکی بر همکاری مشترک و مسئولیت تقسیم‌شده کشورهای جهان باشد.

دبیرکل سازمان ملل حمایت و پشتیبانی از کشورهای فقیر در مبارزه با کرونا را در شرایط کنونی الزامی می‌داند. او گفته است که در صورت پیدا شدن داروی مناسب برای درمان این ویروس، این دارو باید در اختیار همه مردم جهان قرار گیرد.

دبیرکل سازمان ملل خواستار افزایش کمک‌های عمرانی برای کشورهای در حال توسعه شد و از سیاست افزایش توان مالی صندوق بین‌المللی پول برای مقابله با پیامدهای اقتصادی بحران کرونا دفاع کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.