رسانه خبری پیامِ ایرانی

هیات رسمی طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان وارد کابل شد | جهان | DWیک هیات طالبان پس از گذشت دو دهه برای نخستین بار به کابل سفر کرد تا با دولت افغانستان بر سر مبادله زندانیان مذاکره ​کند.

مذاکرات گروه طالبان و دولت افغانستان پس از هفته​‌ها توقف دوباره آغاز شده است. یک تیم مذاکره​‌کننده طالبان روز چهارشنبه اول آوریل (۱۳ فررودین) برای نخستین بار وارد کابل شد. سفر این هیات رسمی گروه طالبان پس از ۲۱ سال انجام می​گیرد و اهمیت تاریخی دارد. 

شورای عالی امنیت ملی افغانستان گفته است که هیات طالبان با تیم فنی دولت افغانستان دیدار و در مورد آزادی زندانیان گفت‌وگو کردند. 

 یک روز پیش از سفر این هیات به کابل تیم مذاکره کننده طالبان در تماسی مقدماتی با نمایندگان دولت افغانستان از طریق ویدیوکنفرانس گفت‌وگو کردند.

جاوید فیصل، رئیس شورای عالی امنیت ملی افغانستان، در توییتر خود خبر برگزاری این کنفرانس را تأیید کرد. در این ویدیوکنفرانس نمایندگان سفارت آمریکا در کابل، وزارت امور خارجه قطر و صلیب سرخ جهانی نیز شرکت داشتند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، قبلا گفته بود که یک هیات سه نفره برای نظارت بر آزادی زندانیان طالبان و ادامه مذاکره با دولت به کابل سفر خواهد کرد. تیم مذاکره کننده طالبان با حمایت صلیب سرخ جهانی به کابل رفت. صلیب سرخ جهانی در مذاکره نمایندگان طالبان با دولت افغانستان نیز به عنوان ناظر حضور دارد. 

پس از شکست حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی این نخستین سفر رسمی  هیأت طالبان به کابل است. 

طبق توافقی که بین طالبان و آمریکا در دوحه ، پایتخت قطر، انجام گرفت قرار شد پنج هزار زندانی طالبان و هزار زندانی از نیروهای دولتی آزاد شوند.

در روزهای گذشته ولی آزادی و مبادله زندانیان طرفین به تعویق افتاد.

حال با سفر هیات طالبان به کابل و ادامه مذاکرات صلح بین‌​​الافغانی امکان تبادل زندانیان بین دولت افغانستان و طالبان بیشتر شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.