رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقاد اتحادیه اروپا و دولت آلمان از رئیس جمهور ترکیه | جهان | DW


آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز دوشنبه، ۱۲ اسفند (دوم مارس) در واکنش به بحران تازه پناهجویان در مرز میان ترکیه و یونان گفت، برای نگرانی‌های دولت ترکیه به دلیل ورود پناهجویانی که از درگیری‌های نظامی ادلب می‌گریزند تفاهم دارد، اما این نباید بهانه‌ای برای نقض توافق این کشور با اتحادیه اروپا باشد.

بر اساس توافقنامه‌ای که اتحادیه اروپا و ترکیه در مارس ۲۰۱۶ امضا کردند، مرزبانان ترکیه از ورود پناهجویان به قلمرو اتحادیه اروپا جلوگیری می‌کنند، تمامی پناهجویانی که از ترکیه به مرزهای این اتحادیه وارد شوند، به ترکیه بازگردانده می‌شوند و در مقابل، اتحادیه اروپا برای تامین مخارج زندگی آنها، به ترکیه کمک نقدی می‌کند.

دولت ترکیه روز نهم اسفند اعلام کرد که مرزهای خود برای ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا را بازگذاشته است. در دو روز گذشته هزاران پناهجو به امید راه‌یابی به کشورهای اروپای غربی راهی مرزهای یونان شده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اتحادیه اروپا و دولت آلمان این اقدام ترکیه را نقض توافقنامه ۲۰۱۶ می‌دانند.

اوضاع “بسیار نگران‌کننده”

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان اوضاع در مرزهای یونان و ترکیه را “بسیار نگران‌کننده” خواند و گفت، دولت اردوغان با این اقدام، یونان را با مشکلی جدی مواجه کرده است.

به گفته دولت ترکیه، نزدیک به ۸۰ هزار نفر اجازه عبور از مرزها را یافته‌اند.

نیروهای مرزبانی یونان برای جلوگیری از ورود پناهجویان از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده می‌کنند. روز یکشنبه یک سخنگوی وزارت کشور یونان ضمن اعلام خبر بازداشت ۱۳۰ نفر در مناطق مرزی اظهار داشت که از ورود حدود ده هزار پناهجو جلوگیری کرده است.

پناهجویان در منطقه مرزی ترکیه و یونان به دنبال راهی برای ورود به یونان

پناهجویان در منطقه مرزی ترکیه و یونان به دنبال راهی برای ورود به یونان

ترکیه با بلغارستان هم مرز مشترک دارد، اما در این رابطه آماری ارائه نشده است.

دولت یونان ترکیه را متهم به “سازماندهی هدفمند هجوم پناهجویان” به این کشور می‌کند.

در مقابل، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه اظهار داشت که کشورش قادر نیست، پناهجویان بیشتری از سوریه بپذیرد.

او همچنین از اتحادیه اروپا به دلیل عدم کمک به ایجاد منطقه امن در نزدیکی سوریه و اسکان دادن پناهجویان در آن، انتقاد کرد.

ترکیه در حال حاضر میزبان سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهجو از سوریه است و شمار قابل توجهی پناهجو از کشورهای دیگر، از جمله افغانستان، ایران و عراق را به طور موقت پذیرا شده است.

واکنش‌های اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا ضمن تقاضا از دولت ترکیه برای نقض توافقنامه با اتحادیه اعلام کرد که نیروهای فرانتکس (Frontex) را به مرزهای ترکیه و یونان می‌فرستد. مقر اصلی فرانتکس در ورشو، پایتخت لهستان است. این سازمان ۴۰۰ نیرو در جزایر یونان دارد و شماری مرزبان در مناطق مرزی یونان و ترکیه مستقر کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

روز ۱۳ اسفند چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، اورزلا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا برای نشان‌دادن همبستگی خود با دولت یونان و بررسی مشکلات پناهجویان از نزدیک به مناطق مرزی این کشور می‌روند.

مارگاریتیس شیناس، کمیسر ویژه مهاجران اتحادیه اروپا نیز خواستار نشست اظطراری وزیران داخله و دادگستری کشورهای عضو اتحادیه شد.

خانم فن در لاین روز دوشنبه در یک نشست خبری ضمن بیان اینکه موقعیت دولت ترکیه را درک می‌کند تاکید کرد که روانه کردن پناهجویان به سوی مرزهای یونان نمی‌تواند راه حل مشکلات ترکیه باشد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.