رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | خطر در کمین زندانیان؛ گزارشی از آخرین وضعیت بحران ویروس کرونا در زندانهای کشور

[ad_1]

خبرگزاری هرانا – محمد قنبردوست، زندانی سنی مذهب در زندان ارومیه امروز دوشنبه ۱۲ اسفندماه به دلیل وخامت حال جسمی به بهداری و از آنجا به بیمارستان خارج از زندان منتقل شد. بیماری آقای قنبردوست با درصد بالایی کرونا تشخیص داده شده است. همزمان آزمایش دو زندانی با جرائم مرتبط با مواد مخدر نیز از زندان قزحصار مثبت اعلام شده و هم اکنون در بهداری زندان قرنطینه شده‌اند. در بند ۴ زندان اوین در حالی یک مورد ابتلا به کرونا تایید شده است که تعدادی از زندانیان سیاسی در حال اعتصاب غذا با بدنهایی ضعیف و وضعیت سلامتی نامناسب به سر می برند. در زندان رجایی شهر کرج نیز ابتلای یک سرباز وظیفه برگشته از بیمارستان مثبت اعلام شده است. شمار افراد مشکوک به کرونا در زندان‌های ارومیه، سنندج، خرم آباد، گرگان، تهران بزرگ و بسیاری زندانهای دیگر به شدت رو به افزایش است. هرانا امروز در گزارشی از لغو اعزام ۲۰ تن از زندانیان سیاسی مبتلا و یا مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در زندان تهران بزرگ و انتقال آنها به قتلگاه علیرضا شیرمحمدی خبر داده بود. شیوع نگران کننده این بیماری مرگبار در حالی است که زندانیان در زندان‌های سراسر کشور از حداقل امکانات بهداشتی لازم برای تشخیص و یا پیشگیری از شیوع ویروس کرونا محروم هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شمار زندانیان مشکوک به بیماری ناشی از ویروس کرونا در زندانهای مختلف کشور به شدت رو به افزایش است.

محمد قنبردوست، فرزند ابوبکر در تاریخ ۲۵ مردادماه سال ۱۳۹۶ بازداشت و به اتهام “همکاری با گروه‌های تکفیری” توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است این زندانی، امروز دوشنبه ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۸، به دلیل وخامت حال جسمی به بهداری زندان منتقل و به دلیل احتمال جدی مبتلا بودن به ویروس کرونا از آنجا به بیمارستان خارج از زندان اعزام شد.

آقای قنبردوست پس از اعزام به بیمارستان در قرنطینه قرار گرفته و اطلاعی از آخرین وضعیت او در دست نیست. این زندانی تا پیش از این در کنار سایر زندانیان سیاسی این زندان نگهداری می شد.

همچنین امروز نیز دو زندانی از محکومان جرایم مواد مخدر در زندان قزلحصار کرج به نام‌های “بساط علی خزایی فرزند عبدالعلی از اندرزگاه ۳ واحد ۱ و غلامحسین ابوالوفایی، فرزند سیدحسین از اندرزگاه ۲ واحد ۱” به دلیل ابتلا به ویروس کرونا و مثبت اعلام شدن آزمایش، در بهداری زندان قرنطینه شده‌اند. لازم به ذکر است که در سالنی که این زندانیان در آن مشغول به گذراندن دوره محکومیت خود بودند، نزدیک به ۵۰۰ زندانی دیگر محبوس هستند.

در این زندان نیز همچون سایر زندان‌های کشور امکانات بهداشتی همچون ماسک، دستکش و یا مواد ضدعفونی کننده در اختیار زندانیان قرار نگرفته است.

بنابر گزارشات دریافتی هرانا، نتیجه تست یک زندانی در اندرزگاه ۴ زندان اوین مثبت اعلام شده است. این زندانی جرایم مالی که اکنون به محل نامعلومی منتقل شده است تا پیش از این در میان تعداد معدود زندانیان سیاسی این اندرزگاه سکونت داشت.

در حال حاضر تعدادی از زندانیان سیاسی ساکن این محل در وضعیت ضعف شدید جسمی ناشی از اعتصاب غذا به سر می برند از این رو به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن در معرض خطرات جانی ناشی از پراکندگی این ویروس قرار دارند.

هرانا همچنین امروز در گزارشی از انتقال امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، محمد رجبی، میلاد ارسنجانی، جمیل قهرمانی و ۱۵ تن دیگر از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال در زندان تهران بزرگ به قرنطینه ای درون تیپ ۱ این زندان خبر داده است. روز گذشته این بازداشت شدگان پس از مثبت اعلام شدن یک تست کرونا و مشکوک بودن سایرین، به بهانه انتقال به بیمارستان یافت آباد از اتاق خود خارج شده بودند اما با دستور مسئولان زندان به سوئیت شماره ۱۱ تیپ ۱ این زندان منتقل شده‌اند. این زندانیان اکنون بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در اتاقی در مجاورت زندانیان با جرائم خشن بسر می‌برند. خردادماه امسال علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی توسط دو زندانی محکوم از بابت جرائم مربوط به مواد مخدر و قتل در این اتاق با ضربات پرتعداد چاقو به قتل رسید.

بنا به اطلاعاتی که به دست هرانا رسیده است، ۷ تن دیگر از زندانیان محبوس در بند ۲ تیپ ۵ این زندان نیز با علائم مشکوک به کرونا بدون رسیدگی پزشکی در بهداری زندان نگهداری شده و تاکنون به بیمارستان اعزام نشده‌اند.

در زندان رجایی شهر کرج نیز یک مورد ابتلای سرباز وظیفه ای که از ماموریت از بیمارستان بازگشته بود مثبت اعلام شده است، با توجه به وضعیت نامناسب این زندان و تردد سرباز آلوده به ویروس زندانیان در هراس از پیامدهای انتشار این بیماری به سر می برند.

گزارشات روزهای اخیر هرانا نشان می دهد، تعداد زیادی از زندانیان مشکوک به کرونا در زندان های ارومیه، باز خرم آباد، گرگان، سنندج، ساحلی قم، ارومیه و…. شناسایی شده اند هر چند عمدتا هیچ رسیدگی جدی دریافت نکرده اند و وضعیت سلامتی آنها نامعلوم است.

در روزهای اخیر همچنین، یک زندانی زندان ارومیه که در بخش قلب بیمارستای خارج از این محل بستری بود در بیمارستان فوت کرد. علیرغم اظهارات متناقض و سخنان اطرافیان وی مسئولان مدعی هستند ابتلای احتمالی او به کرونا در محیط بیمارستان و خارج از زندان صورت گرفته است.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش نگرانی ها از سرنوشت صدها هزار زندانی، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه در اسفندماه سال جاری به هدف کنترل وضعیت بهداشتی زندانها شرایطی را برای اعزام به مرخصی زندانیان اعلام کرد که عمدتا شامل زندانیان مالی و همینطور زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال می شد. این شرایط در مورد زندانیان سیاسی سختگیری مضاعفی دارد علاوه بر اینکه مسئولان قضایی یا سازمان زندانها در روند اداری مرخصی برخی زندانیان عقیدتی مانع تراشی های فراقانونی می کنند. هرانا دیروز نیز گزارشی در همین خصوص تهیه کرده بود. 

به علاوه بنا به اطلاعاتی که به دست هرانا رسیده است، از برخی از زندان‌ها همچون زندان قزلحصار تنها زندانیان با جرایم عمومی که قادر به تامین وثیقه بوده‌اند به مرخصی اعزام شده‌اند.

با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، بروز موارد مشکوک کرونا در برخی زندانها موجب نگرانی زندانیان و خانواده های آنان شده است. در برخی زندانها زندانیان خواستار دریافت امکانات بهداشتی لازم و همینطور قرنطینه شدن افراد مشکوک به این بیماری شده اند و تهدید کرده اند  در صورت تداوم بی توجهی به اعتصاب غذا دست خواهند زد،

بسیاری از خانواده های زندانیان نیز در گفتگو با هرانا، خواستار تمهیدات ویژه سازمان زندانها از جمله ضدعفونی کردن محیط زندان، اعطای مرخصی در بیشترین تعداد ممکن، اعطای بسته های بهداشتی از جمله ماسک و ژل های ضدعفونی کننده و همچنین انتقال زندانیان مشکوک به بیماری به قرنطینه شده اند.

[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Yalan Sevgibug spray recipe with essential oilsisrael hands 2021 copa america argentina squad esbjerg green ammonia plant beach club barbados Akbar Marjani دانلود آهنگ ابراهیم احسانی به نام مست توام1 829lejre arkiv 10 1073 pnas 74 12 5463maxi zoo sønderborg cameroon 2014 world cup 6 stevens way manchester nj