رسانه خبری پیامِ ایرانی

مدیران ۷ روزنامه خواستار لغو دستور توقف چاپ نشریات کاغذی شدند | ایران | DWمدیران مسئول روزنامه‌های اعتماد، دنیای اقتصاد، ابتکار، مردم‌سالاری، گل، آفتاب یزد و جهان صنعت روز چهارشنبه ۱۳ فروردین (اول آوریل) در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواستار اتخاذ تدابیری موثر برای جلوگیری از توقف انتشار نشریات کاغذی شدند. 

به گزارش اعتماد آنلاین در این نامه با توجه به اوضاع فعلی کشور از روحانی خواسته شده است: «در این شرایط حساس که حضور پر رنگ رسانه‌ها می‌تواند نقش موثر، آگاهی‌بخش و کمک‌کننده داشته باشد، دستور فرمایید ستاد مقابله با کرونا اجازه چاپ روزنامه‌ها را بصورت کاغذی (با اتخاذ تدابیر بهداشتی و فنی) صادر نماید تا جامعه رسانه‌ای کشور بتواند در این مقطع مهم نقش سازنده و تاریخی خود را برای عبور از بحران با همراه‌سازی عموم مردم ایفا کند.»

این نامه در واکنش به اقدام ستاد ملی مبارزه با کرونا در روز دوشنبه ۱۱ فروردین (۳۰ مارس) بود که با انتشار اطلاعیه‌ای دستور توقف موقت چاپ کاغذی مطبوعات در ایران را صادر کرده است. 

بر اساس این تصمیم قرار است که توقف چاپ و توزیع روزنامه‌ها و نشریات کاغذی در ایران از پایان تعطیلات نوروزی، از روز ۱۶ فروردین، اجرایی شود. در اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح شده است که این تصمیم بنا بر توصیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اتخاذ شده است.

مدیران مسئول روزنامه‌های یاد شده در نامه خود گوشزد کرده‌اند که ایران یکی از کشورهایی است که همواره در معرض بحران‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قرار داشته و “هر جا که بحران وجود دارد به ابزار مدیریت آن و رسانه نیاز است”. 

در این نوشته به نقش حساس “اطلاع رسانی و آموزشی رسانه‌های جمعی” در شرایط بحران‌های سیاسی ـ اجتماعی و یا بحران‌های ناشی از بلایای طبیعی اشاره شده، از جمله در این باره که رسانه‌ها در بحران کنونی در زمینه چگونگی مبارزه با کرونا و نحوه مدیریت این بحران “به ویژه در شرایطی که در فضای مجازی اطلاعات نادرستی در حال انتشار است” می‌توانند با “اطلاع‌رسانی صحیح به عموم مردم نقش تعیین‌کننده وکمک‌کننده‌ای” ایفا کنند و “پل ارتباطی قابل اعتمادی بین مردم و مسئولان” باشند. 

بحران کرونا و رسانه‌ها در کشورهای دیگر

در نامه مدیران روزنامه‌ها همچنین به نحوه برخورد کشورهای دیگر، از جمله کشورهای اروپایی مانند ایتالیا اشاره شده که در آن “رسانه‌های چاپی تعطیل نشده و با استفاده از دستورالعمل‌های بهداشتی و فنی اجازه داده‌اند تا رسانه‌ها این نقش پل ارتباطی” را بطور موثر ایفا کنند. 

مدیران روزنامه‌ها در نامه خود بر این امر تکیه کرده‌اند که “در این روزهای حساس حضور روزنامه‌ها می‌تواند دولت و مردم را برای عبور هرچه سریع‌تر و البته کم‌هزینه‌تر از کرونا یاری کند”. آنان به روحانی هشدار داده‌اند که بستن راه مطبوعات امکان انتشار “اطلاعات غلط” را فراهم می‌کند و می‌تواند “ضربه جبران‌ناپذیری” را در شرایط کنونی به وجود آورد.  

تصمیم در باره توقف انتشار و توزیع نسخه‌های کاغذی روزنامه‌ها در شرایطی اتخاذ شده که در بسیاری از حوزه‌های دیگر تولیدی و خدماتی فعالیت‌ها در ایران ادامه دارند و ستاد ملی مبارزه با کرونا مشخص نکرده است که دلیل تصمیم‌گیری برای متوقف کردن انتشار رسانه‌های کاغذی در زمان ادامه فعالیت بخش‌های دیگر اقتصادی چه بوده است.  

انتقاد انجمن صنفی روزنامه‌نگاران

تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا انتقاد بسیاری از دست اندرکاران مطبوعاتی و فعالان سیاسی را در پی داشت. تعداد زیادی از آنان نسبت به توقف انتشار و توزیع روزنامه‌ها هشدار داده و آن را به عنوان محدودیتی ‌جدید برای آزادی مطبوعات دانسته‌اند.

از جمله عباس عبدی، رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، توقف نشر و توزیع نسخه‌های چاپی روزنامه‌ها را برای اطلاع‌رسانی مردم پدیده‌ای خطرناک اعلام کرد. 

او گفت: «یکی از خطراتی که در شرایط کنونی جامعه وجود دارد، خبرهای فیک و یا نادقیقی است که درباره موضوع کرونا تولید و منتشر می‌شود که این کار در غیبت روزنامه‌ها و بی‌اعتباری صداوسیما تشدید خواهد شد.» 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.