رسانه خبری پیامِ ایرانی

کمال فروغی، زندانی دوتابعیتی بعد از ۹ سال به بریتانیا برگشت  | ایران | DWخبرگزاری رویترز روز چهارشنبه اول آوریل (۱۳ فروردین) به نقل از وزارت خارجه بریتانیا نوشت که کامران فروغی زندانی دو تابعیتی پس از نه سال به بریتانیا بازگشت. 

کمال فروغی ۸۰ سال دارد و هنگام دستگیری در اردیبهشت سال ۱۳۹۰ به عنوان مشاور امور تجاری در تهران کار می‌کرده است. فروغی به اتهام “جاسوسی” به هشت سال زندان محکوم شده بود.

بازداشت کمال فروغی اعتراض بسیاری از نهادهای بین‌​المللی حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین​الملل را برانگیخت.

احمد شهید، گزارش​گر پیشین حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، بارها از مقامات ایرانی خواسته بود که این شهروند دوتابعیتی زندانی را از زندان آزاد کند.

در ادامه گزارش رویترز آمده است که کمال فروغی در اواخر سال ۲۰۱۸ از زندان آزاد شد اما به دلیل عدم تمدید پاسپورت ایرانی خود نتوانست به خانواده‌اش در بریتانیا بپیوندد.

کامران فروغی پسر کمال فروغی اطلاع داده است که پاسپورت ایرانی پدرش حدود یک ماه پیش در فوریه ۲۰۲۰ تمدید شده و او به صورت قانونی به بریتانیا بازگشته است.

کامران فروغی  با ارسال توییتی از تلاش نهادهای بین‌المللی برای آزادی پدرش تشکر کرده است.

دومنیک راپ، وزیر خارجه بریتانیا، ضمن ابراز خشنودی از بازگشت فروغی به بریتانیا گفتکه بازگشت او به آغوش خانواده​ او را آسوده خاطر کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا افزود که به کمال فروغی و خانواده او به دلیل تحمل مصیبت وحشتناک ادای احترام می​​‌کند و اکنون آنها این فرصت را دارند  تا زندگی خود را باهم و در کنار هم بار دیگر بسازند.

کمال فروغی تنها زندانی ایرانی – بریتانیایی در ایران  نبوده است.

نازنین زاغری زندانی دیگر ایرانی – بریتانیایی است که هنوز در ایران به سر می​برد.

خانم زاغری در آوریل سال ۲۰۱۶، پس از سفر به ایران با هدف دیدار با والدین خود، دستگیر و به اتهام “جاسوسی و برهم زدن نظم عمومی” زندانی شد.

نازنین زاغری-رتکلیف به علت احتمال شیوع بیماری کرونا موقتا از زندان اوین مرخص شد. دوره مرخصی او ۳۱ مارس به پایان می‌رسید. اکنون گفته می‌شود که مرخصی او تا نیمه آوریل سال جاری تمدید شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.