رسانه خبری پیامِ ایرانی

۹۷۶ ماه حبس تعزیری، ۲۴۰ ضربه شلاق، تبعید و جریمه نقدی دست‌آورد معلمان ایران در سال۱۳۹۸۵ hours, 34 minutes

سال ۱۳۹۸ به باور بسیاری از مردم ایران، سال بسیار تلخی بود؛ سالی که با وقوع سیل در نقاط مختلف کشور آغاز شد و البته با شیوع گسترده ویروس «کرونا» به پایان رسید. در این سال بر معلمان ایران چه گذشت؟ معلمانی که از اسفند ۱۳۹۸ و شروع سال جدید به واسطه شیوع ویروس، با تعطیلی مدارس مواجه شدند و حالا باید از طریق دور کاری، تدریس به دانش‌آموزان خود را ادامه دهند.

***

در سالی که گذشت، معلمان کماکان برای گرفتن مطالبات صنفی خود پافشاری کردند و با برگزاری تحصن و تجمع، اعتراض خود را به گوش مسوولان رساندند.

معلمان رسمی، حق‌التدریسی و خرید خدمت و هم‌چنین آموزگاران مدارس خارج از کشور از فروردین تا پایان اسفند ۱۳۹۸ با برگزاری ۳۱ تجمع اعتراضی، خواستار رسیدگی مقامات وزارت آموزش و پرورش و دولت به مطالبات صنفی خود شدند؛ مطالباتی که با پرداخت نشدن شش ماه حقوق به معلمان حق‌التدریسی در فروردین ماه آغاز و با اعتراض به سطح پایین حقوق معلمان در زمستان ختم شد.

جدول زیر مروری دارد بر ۳۱ مورد اعتراضات صنفی:

به دنبال طرح مطالبات صنفی و فعالیت‌های مدنی در سال گذشته، تعدادی از معلمان بازداشت شدند و  حکم گرفتند و برخی هم با اجرای احکام‌شان، به سایر فعالان صنفی محبوس در زندان پیوستند. تا پیش از آن، «محمد حبیبی»، «اسماعیل عبدی»، «محمود بهشتی لنگرودی»، «روح‌الله مردانی»، «محسن عمرانی» و «عبدالرضا قنبری»، از چهره‌های شاخصی بودند که در زندان دوران حبس خود را می‌گذراندند. ولی در سال ۱۳۹۸، بنا بر آماری که توسط «ایران‌وایر» جمع آوری شده است، حداقل ۴۸ معلم و فعال صنفی در این حوزه بازداشت و بازجویی شده‌اند و برایشان حکم دادگاه یا حکم هیات تخلفات اداری صادر شده است.

از میان این ۴۸ معلم، تعدادی تا لحظه انتشار این گزارش، در مجموع به ۹۷۶ ماه حبس تعزیری و تعلیقی، ۲۴۰ ضربه شلاق و ۱۱ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده و تعدادی نیز با پرونده‌های باز روبه‌رو هستند و هنوز حکمی دریافت نکرده‌اند.

آن چه در موضوع بازداشت معلمان و صدور حکم علیه آن‌ها موجب حیرت بود، این بود که به تعدادی از آن‌ها در استان‌های خوزستان و خراسان شمالی اتهام امدادرسانی به سیل‌زده‌ها‌ و زلزله‌زده‌ها وارد کرده بودند و به دلیل کمک به مردم نیازمند مناطق سیل‌زده یا زلزله‌زده، بازداشت یا با حکم زندان مواجه شده بودند.

جدول زیر مروری دارد بر احضار، بازداشت و احکام صادرشده‌ای که درطول ۱۲ ماه گذشته علیه فعالیت صنفی معلمان ایران صادر و البته رسانه‌ای شده است:

سال ۱۳۹۸ برای معلمان با دشواری‌های معیشتی فراوانی به پایان رسید. آن‌ها که منتظر اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان برای افزایش حقوق‌شان بودند، با اجرای فصل دهم «قانون مدیریت خدمات کشوری» روبه‌رو شدند. همین مساله به حذف طرح رتبه‌بندی انجامید. معلمان با انتقاد از اجرای این قانون،  خواستار پایداری رتبه‌بندی و سایر مزایای مزدی خود شدند.

با اعلام اجرایی شدن فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری که منجر به افزایش ۵۰ درصدی مزایای مزدی کارکنان دولت در سال جدید می‌شود، مسوولان آموزش و پرورش ادعا کردند که حقوق و دریافتی معلمان به‌طور متوسط یک تا یک و نیم میلیون تومان افزایش یافته است.

این درحالی است که معلمان با پیوستن به کمپینی در فضای مجازی، اعلام کردند اجرای فصل دهم این قانون موجب حذف برخی مزایای مزدی، از جمله طرح رتبه‌بندی شده است. در واقع، با اجرایی شدن فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری، انتظار طولانی آن‌ها برای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان و وعده و وعیدهای مقامات وزارت آموزش و پرورش نتیجه عکس داد و رتبه‌بندی معلمان دوباره به بایگانی سپرده شد.

ویروس کرونا هم در این بین معلمان را رها نکرد. معلمان ایرانی که پیش از آغاز سال نو، با شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کردند، با تعطیلی مدارس، به قرنطینه خانگی رفتند اما ۴۸ نفر از معلمان و فرهنگیان در سراسر کشور تا روز نهم فروردین ماه سال ۱۳۹۹ بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.