رسانه خبری پیامِ ایرانی

آزمایش خونی که می تواند ‘بیش از ۵۰ نوع سرطان را شناسایی کند’Lab worker testing a blood sampleحق نشر عکس
Getty Images

دانشمندان می گویند یک آزمایش خون ساده می تواند بیش از ۵۰ نوع سرطان را، اغلب پیش از بروز علائم بیماری، شناسایی کند.

به گفته آنها این آزمایش می تواند به کشف سریعتر تومورهای سرطانی منجر شود، زمانی که هنوز معالجه آنها آسانتر است و شاید امکان درمان قطعی آنها وجود داشته باشد.

تیم محققان می گوید که بیش از ۹۹ درصد نتایج مثبت این آزمایش دقیق بوده، اما آنها باید مطمئن شوند که آزمایش هیچ موردی را جا نمی گذارد تا باعث اطمینان خاطر کاذب نشود.

نتایج این مطالعه در ماهنامه “تاریخچه تومورشناسی” (Annals of Oncology) دانشگاه آکسفورد چاپ شده است.

با این حال داده ها حاکیست که این تست بیماری را در مراحل پیشرفته تر شناسایی می کند که ممکن است فایده آن را محدود کند.

نحوه کارکرد

این تست به دنبال تغییرات جسته گریخته شیمیایی در کد ژنتیکی‌ای که از تومورها به جریان خون راه پیدا می کند می گردد.

محققان از موسسه سرطان دانا فاربر در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در همکاری با محققان بریتانیایی از موسسه فرانسیس کریک و و دانشگاه کالج لندن بیش از چهار هزار نمونه جمع آوری شده از بیماران را آزمایش کردند. فقط برخی از این افراد مبتلا به سرطان بودند.

بیش از ۵۰ نوع سرطان مانند سرطان روده، ریه و تخمدان مشمول این آزمایش بود و در ۹۶ درصد نمونه ها این تست به دقت نوع سرطان را مشخص کرد.

این مطالعه با منابع مالی شرکت “گریل” که سازنده این تست است انجام شد.

پروفسور جف آکسنارد از سرپرستان مطالعه گفت: “به نظر می رسد این آزمایش خون همه مشخصه های لازم برای استفاده در سطح عمومی به عنوان تست شناسایی سرطان های متعدد را دارد.”

“همه می پرسند که آزمایشی از این نوع چه زمانی آماده استفاده خواهد بود. با توجه به انجام موفقیت آمیز در هزاران بیمار، استفاده محدود آزمایشی از آن هم اکنون در سطح کلینیکی شروع شده.”

او گفت آزمایش های بیشتری لازم است اما “مسلما این فن به سرعت پیشرفت می کند و این امید را به ما می دهد که شناسایی سرطان با تست خون به واقعیت بدل خواهد شد.”

دکتر دیوید کراسبی از موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا گفت: “تشخیص سرطان در مراحل اولیه، زمانی که هنوز کمتر پیشرفته و بیشتر قابل معالجه هستند، پتانسیل زیادی برای نجات جان بیماران دارد و ما شدیدا نیازمند نوآوری های فنی برای تبدیل این پتانسیل به واقعیت هستیم.”

“هرچند این تست هنوز در مراحل اولیه ساخت است، نتایج اولیه امیدوارکننده است. و اگر بتوان این آزمایش را طوری اصلاح کرد که قادر به شناسایی سرطان در مراحل اولیه تر شود، ابزاری برای شناسایی سریع خواهد بود.”

“اما برای بهبود توانایی تست برای تشخیص زودهنگام سرطان ها باید تحقیق بیشتری انجام شود.”

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.