رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی سلماس


خبرگزاری هرانا – یک کولبر در ارتفاعات مرزی شهرستان سلماس هدف تیراندازی نیروهای سپاه قرار گرفته و به شدت زخمی شد. این کولبر جهت مداوا به مراکز درمانی شهر ارومیه منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای گذشته، در پی تیراندازی نیروهای سپاه در ارتفاعات مرزی شهرستان سلماس به سوی گروهی از کولبران، یک کولبر به شدت زخمی شد.

این کولبر که هویت او “علی مامل” احراز شده است، از ناحیه‌ی پشت به شدت زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی ارومیه منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.