رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا و اتحادیه اروپا؛ تلاش برای توقف ‘تکروی’ کشورهای عضو


حق نشر عکس
Getty Images

کمیسیون اتحادیه اروپا در تلاش است تا با طرح‌های چشمگیر علمی و با بهره برداری از امکانات مالی خود جلو تکروی‌های کشورهای عضو را به خاطر مبارزه با بیماری کرونا بگیرد. به ویژه که اگر این تکروی‌های بعضا به حق پاره‌ای از کشورها ادامه پیدا کند می‌تواند در استحکام و همبستگی کشورهای عضو و نهایتا ادامه حیات اتحادیه به طور جدی خلل وارد کند.

اروپا قدرت اقتصادی خود را بی چون و چرا حفظ خواهد کرد

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تلاش می‌کند تا از هرگونه تکروی دامنه‌دار میان کشورهای عضو در رابطه با گسترش بیماری کرونا جلوگیری کند و با توجه به اینکه در برخی موارد کشورها به خاطر توانائی‌های بهتر حق دارند نخست به وضع در کشور خود برسند، ولی به طور عمومی این امر می‌تواند آینده اتحادیه را به مخاطره اندازد.

خانم فن درلاین در یک اجلاس پارلمان اروپا گفت “درست در زمانی که کشورهای اروپا می‌بایستی بطور جدی برای همدیگر کار کنند، بنا را بر تکروی گذاشته‌اند و نخست فقط به خود فکر کردند.”

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

اورزولا فن در لاین ، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا از ابتدا خطرات تکروی کشورها را در نظر داشته و برای توقف آن نخست به تدابیر حفظ موقعیت اقتصادی اروپا اندیشیده و برای اطمینان کشورهای عضو گام‌های لازم را برداشته است.

در این راه کمیسیون اروپا به عنوان بازوی اجرائی این اتحادیه به بررسی عمیق امواج کرونا و تاثیر ویرانگرانه آن پرداخته و با تمام قوا و امکانات قابل تصور در برابر این زیان‌ها ایستاده و چرخ‌های اقتصادی را همچنان در حرکت نگاه خواهد داشت.

کارشناسان اتحادیه اروپا تمام جزئیات امور را زیر نظر داشته و تاثیرات اجتماعی و اقتصادی آن را دقیقا محاسبه کرده و از مکانیسم های جبران خسارات بدون وقفه استفاده خواهند کرد.

حق نشر عکس
Getty Images

بسیج کامل برای چیرگی بر بحران کرونا

در مرحله نخست به پیشنهاد کمیسیون اروپا، وزیران دارائی کشورهای عضو تصویب کردند تا با نظر کمیسیون اروپا در بندهائی از پیمان ثبات و رشد اروپا، بنا بر ضرورت استثناهائی قائل شوند تا از منابع مالی بیش از ۷۵۰ میلیارد یورو صندوق ثبات در تامین نیازهای مبارزه با بحران کرونا بهره‌برداری کنند.

خانم فن درلاین افزود، اتحادیه اروپا حداکثر نرمش را به کار خواهد برد تا هریک از کشورهای عضو با تکیه بر منابع مالی مجموعه اتحادیه از چنان قابلیتی برخوردار شوند تا نظام بهداشت و سلامت و کارکنان امور بهداشتی را در انجام وظایف دشوار خود قادر و تامین نمایند. علاوه بر این‌ها پیش‌بینی‌های لازم شده تا همه انسان‌ها و سازمان‌هائی که لازم باشد کار خود را متوقف ویا با ظرفیت های کمتر آن را ادامه دهند از تامین مالی کافی برخوردار شوند و سر انجام جامعه با انسجام کامل به امور عادی خود باز گردد.

همچنین بانک مرکزی اروپا با استفاده از ذخایر خود، برای حفظ ارزش اسناد دولتی کشورهای عضو، تصمیماتی موثر اتخاذ کرده است.

هدف نهائی این است که در دوران بحران کرونا هیچکدام از کشورهای عضو صرفا بر اثر ضعف مالی در امر مبارزه با پیامدهای این بحران، دچار مشکلات عمده نشوند.

حق نشر عکس
Getty Images

هیات تازه کارشناسان اتحادیه اروپا

کمیسیون اروپا به منظور مطالعات مستمر در زمینه تحولات بحران کرونا و ایجاد هماهنگی های لازم یک هیات ویژه پژوهشی شامل بهترین کارشناسان از شش کشور عمده اتحادیه اروپا تشکیل داده است. این هیات به طور مستقل و زیر نظر رئیس کمیسیون اروپا کار می کند.

هدف هیات مطالعات برای چیره شدن بر بحران کرونا و ایجاد هماهنگی بین کارشناسان و سازمان‌های علمی اروپا و مبادلات جهانی است. از جمله اعضای این هیات لوتار ویلر، رئیس انستیتو رابرت کخ آلمان است که موسسه زیر نظر او از شهرت جهانی برخوردار است و از مشاوران اصلی دولت آلمان هم هست. اتحادیه اروپا هماهنگی‌های تازه‌ای را برای اعزام بیماران مبتلا به کرونا از فرانسه و ایتالیا به آلمان وکشورهای دیگر به وجود آورده است.

حق نشر عکس
Getty Images

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.