رسانه خبری پیامِ ایرانی

دست داشتن دیپلمات‌های ایران در ترور یکی از مخالفان در استانبول نگران‌کننده استمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱ آوریل، با ابراز نگرانی از گزارش‌ها در خصوص دخالت دیپلمات‌های ایرانی در ترور یکی از مخالفان رژیم تهران در ترکیه، افزود: «چنین اقداماتی با ماموریت و کار این دیپلمات‌ها، همخوانی دارد.»

پمپئو در توئیتی اظهار داشت: «دیپلمات‌های ایرانی، عامل تروریسم هستند که دهه گذشته، مرتکب ترورها و بمب گذاری‌های متعددی در اروپا شده‌اند.»

رویترز جمعه گذشته به نقل از دو مقام ارشد ترکیه اظهار داشت که دو افسر اطلاعاتی در کنسولگری ایران در ترکیه، اقداماتی برای قتل یک مخالف ایرانی در نوامبر گذشته در استانبول انجام دادند. این مخالف رهبران نظامی و سیاسی ایران را مورد انتقاد قرار داده بود.

به گفته دو مقام ترک، مسعود مولوی وردنجانی از مخالفان نظام ایران در تاریخ ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۹، اندکی بیش از یک سال پس از ترک ایران ، در خیابانی در استانبول به ضرب گلوله، کشته شد.

رویترز به نقل از یکی از این دو مقام ترک گفته است: «فرد مسلح مظنون و شماری دیگر از جمله یک ترک و فردی ایرانی در هفته‌های بعد از این ترور دستگیر شدند و در جریان تحقیقات اعتراف کردند که آنها بر اساس دستور دو افسر اطلاعاتی در کنسولگری ایران، عمل کرده‌اند.»

مقام دوم ترک گفت: «شواهد موجود، مشتمل بر گفته های این افراد مظنون، نشان می دهند که «دو تبعه ایران، نقش خطرناکی در تحریک به ترور و انجام هماهنگی‌ها ایفا کردند.»

دولت ترکیه به صراحت ایران را متهم به دست داشتن در قتل وردنجانی نکرده اما مقامات ارشد ترکیه گفته‌اند که دولت در مورد این ترور با ایران گفت و گو خواهد کرد. یکی از آنها گفت که دادستان‌های ترکیه نیز این پرونده را پیگیری می‌کنند.

در گزارش پلیس درباره این ترور که دو هفته پیش منتشر شد، آمده است که وردنجانی در بخش حفاظت الکترونیکی وزارت دفاع ایران کار می‌کرد و به یک منتقد سرسخت مقامات حاکمیت ایران، تبدیل شده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.