رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در افغانستان؛ افزایش سریع شمار بیماران در هرات در همسایگی ایران


افغانستانحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۲۳۹ نفر رسید

وزارت صحت/بهداشت افغانستان اعلام کرده که شمار بیماران کرونا در افغانستان به ۲۳۹ نفر رسیده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت/صحت می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۴۳ مورد تازه بیماری کرونا از جمله ۴۱ مورد در ولایت هرات و ۲ مورد در کابل شناسایی شده است.

شمار بیماران در ولایت هرات در همسایگی ایران به سرعت در حال افزایش است. با آمار جدید شمار بیماران در این ولایت به ۱۸۴ نفر رسید. تاکنون سه مورد از تلفات این بیماری نیز در این ولایت ثبت شده است.

برگشت روزانه هزاران مهاجر از ایران، هرات را در مقابل شیوع کرونا آسیب پذیرتر ساخته است. نخستین موارد بیماری در این ولایت کسانی بودند که از ایران برگشتند و یا با این افراد در تماس بودند. اما حالا وزارت بهداشت می‌گوید هیچ کدام از ۴۱ مورد مثبت روز گذشته سابقه سفر به ایران را نداشتند.

پس از هرات، شهر کابل، پایتخت افغانستان با ۱۴ مورد شناسایی شده، بیشترین شمار مبتلایان کرونا را دارد. مقام‌های بهداشتی گفته بودند که تنها در سه روز ۱۵۰۰ نمونه مشکوک از این شهر جمع آوری شده است.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به فرمان حکومت مرکزی، محدودیت‌های روزگردی در شهرهای کابل، هرات، زرنج و فراه وضع شده است.

با افزایش شمار مبتلایان در کابل، مسئولین دولتی اعلام کردند این محدودیت‌ها را بیشتر خواهند کرد.

حق نشر عکس
BBC Persian

Image caption

روزانه هزاران تن از ایران به افغانستان باز می‌گردند

مقام‌های محلی در شماری از ولایات نیز از جمله بدخشان، تخار، قندوز، بغلان و مزار شریف محدودیت‌هایی را در بخش تردد در شهرها روی دست گرفتند.

بیماران کرونا تاکنون در ولایات هرات، کابل، فراه، سمنگان، نیمروز، لوگر، بلخ، زابل، غزنی، بدخشان، قندهار، ننگرهار، دایکندی، کاپیسا، بادغیس، سرپل، پکتیکا و بغلان شناسایی شده‌اند.

وزارت صحت می‌گوید تاکنون چهار نفر در نتیجه بیماری کرونا در این کشور جان داده‌اند و ده نفر از بیماران در این کشور مداوا شده‌اند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

تیم بهداشت با استفاده از ترمومتر درجه حرارت بدن افراد را اندازه می‌گیرند

کمک‌های بین‌المللی به افغانستان

همزمان با افزایش شمار بیماران کرونا، افغانستان کمک‌ها و وعده‌های همکاری از چندین کشور برای مبارزه با این بیماری به دست آورده است.

امروز نخستین محموله از کمک‌های وعده شده چین به افغانستان رسید. وزارت بهداشت پیش از این گفته بود که چین قرار است ۵۵ هزار کیت تشخیص کرونا به این کشور بفرستد.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان امروز پنجشنبه چهاردهم حمل/فروردین در مراسم تحویل گیری این کمک‌ها در میدان هوایی کابل گفت آمریکا نیز وعده کمک پانزده و نیم میلیون دلاری و بانک جهانی وعده کمک صد میلیون دلاری به این کشور داده است.

به گفته او، کرونا بحران جهانی است و همکاری و همبستگی جهانی را می‌طلبد.

قرار است امروز کمک ازبکستان نیز شامل ۳۰۰ تن آرد، ۱۵۰ تن برنج، ۵۰ تن شکر، ۵۰ تن روغن نباتی، ۵ تن صابون و لباس‌های محافظتی و بهداشتی به افغانستان برسد.

پیش از این امارات متحده عربی نیز ۲۵ هزار کیت تشخیص ویروس کرونا به افغانستان فرستاده بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.