رسانه خبری پیامِ ایرانی

چین جهان را نسبت به حجم خطرات کرونا گمراه کردمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

دستگاه اطلاعاتی آمریکا در گزارش اخیر خود فاش کرد که چین دنیا را نسبت به حجم خطر و حقایق بسیاری در باره ویروس کرونا را بروز نداد.

دستگاه اطلاعاتی آمریکا گفت چین در باره نحوه شیوع این بیماری و تبدیل آن به یک پاندمیک جهانی اطلاعاتی نداد.

براساس گزارش نشر شده از سوی فاکس نیوز به نقل از مسئولان سرویس اطلاعاتی آمریکا، با توجه به جهش آمار موارد ابتلاء و مرگ و میر ناشی از کرونا در روزهای اخیر، چین از طریق کاهش دادن تعمدی آمار مربوط به شمار مبتلایان و مرگ و میر کووید ۱۹، جهان را گمراه کرده است.

کارنامه فریب کارانه

در گزارش طبقه‌بندی شده ارسالی به کاخ سفید، مسئولان دست اندرکار گفتند که کارنامه عمومی چین مربوط به شمار موارد ابتلاء به کووید ۱۹ بشکل عمدی، فریبکارانه و ناقص بوده است.

دراین گزارش به نقل از سه افسر اطلاعاتی آمریکا آمده است که آنها هفته گذشته گمراه کننده بودن آمار پکن در مورد ویروس کرونا را به کاخ سفید اطلاع دادند.

منبع اطلاعاتی آمریکا آمار چین را سطحی و تخیلی توصیف کرد.

گزارش اطلاعاتی آمریکا می‌افزاید که تصمیم چین برای کم جلوه دادن شمار موارد ابتلاء و مرگ و میر ناشی از کرونا، ممکن است عواقب مرگباری برای سایر نقاط جهان داشته باشد.

دبورا پرکس، از مسئولان وزارت امور خارجه آمریکا که به کاخ سفید درخصوص چگونگی واکنش به «کووید ۱۹» مشاوره می‌دهد، تاکید کرد که آمار و ارقام گمراه کننده چین بر پیش فرض‌ها و استراتژی‌های سایر کشورها در مورد کرونا تاثیر گذاشته است.

ایتالیا و اسپانیا، بیشترین زیان دیدگان

پرکس افزود: «این کاستن عمدی از شمار تلفات ناشی از کرونا، کاری خطرناک بود اما کمتر از حدی که انتظار می رفت زیرا به باور من، چه بسا داده‌های زیادی را از دست داده باشیم. اکنون می‌بینیم که نتایج این اطلاعات غلط در ایتالیا و اسپانیا، انعکاس یافته است.»

چین از همان آغاز شیوع این پاندمیک، متهم به پنهان سازی حقایق در مورد کرونا شد و مبادرت به بازداشت منتقدان و پزشکانی کرد که کوشیدند، ناقوس خطر را به صدا در آورند.

چین در هفته‌های اخیر، کمپینی هماهنگ را برای تقویت تصویر جهانی خود، آغاز کرده و کوشید چرخ های اقتصاد عظیم خود را بار دیگر به گردش در آورد. پکن اقدام به فروش تجهیزات مقابله با ویروس کرونا به کشورهایی کرد که به سختی از کرونا ضربه خورده و در صدد مهار ویروس در مرزهای خود هستند.

گرگ بارباکیا، کارشناس ضد جاسوسی آمریکا در گفت و گو با فاکس نیوز با بیان این که «تنها کار بهتر از ایفای نقش قربانی، ظاهر شدن در نقش قهرمان است.»،

او افزود:« چین با سوء استفاده از صحنه کنونی اقتصاد جهان و در سایه نبرد ایتالیا و ایران با کرونا، سعی در بهره برداری از این شرایط به نفع خود دارد.».”

این گزارش می افزاید: «چین تنها به بازاریابی برای باصطلاح موفقیت خود در مهار کووید ۱۹ اکتفا نکرد بلکه قول اعطای میلیون ها دلار به سازمان بهداشت جهانی را نیز داد و در ازای آن، مدال های لیاقت و موفقیت تلاش‌های خود را دریافت کرد».

درگزارش روز چهارشنبه ۱ آوریل سازمان ملل متحد از چین به خاطر مشارکت در تلاش های ضد کووید ۱۹، ستایش شده است اما موضوعی که به ان پرداخته نشده، این است که مقامات چینی اولین مورد ابتلاء به کرونا را تا زمانی که مجبور نشدند، گزارش ندادند. اسناد متعاقبا نشان داد که چین دو ماه پیش از گزارش خود در مورد کووید ۱۹، از خطرات ویروس آگاه بود و لذا اگر چین شفافیت داشت، مهار کووید ۱۹ امکان پذیر می بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.