رسانه خبری پیامِ ایرانی

سرلشکر باقری آمریکا را به «شدیدترین عکس‌العمل» تهدید کرد


Share

در پی تحرکات نظامی آمریکا در عراق، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اعلام کرد که اگر آمریکا «کوچکترین نظرسویی به امنیت کشور» داشته باشد، با «شدیدترین عکس‌العمل‌ها» مواجه خواهد شد. او گفت ایران قصدی برای تعرض به نیروهای بیگانه ندارد.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی پنج‌شنبه ۱۴ فروردین گفت: «آمریکایی‌ها اگر چنان‌چه کوچکترین اقدام یا چشمداشت و نظرسویی به امنیت کشور ما داشته باشند، با شدیدترین عکس‌العمل‌ها مواجه خواهند شد.»

باقری همچنین افزود: «ما فعالیت‌ها و تحرکات آمریکایی‌ها را به‌طور کامل زیرنظر داریم و در مجموعه‌های اطلاعاتی ما تمامی این فعالیت‌ها ثبت و به لحظه دنبال خواهند شد.»

شنبه گذشته برخی منابع آمریکایی به نیویورک‌تایمز گزارش داده بودند که «دولت آمریکا به فرماندهان نظامی دستور داده است از آمادگی لازم برای تشدید حملات علیه گروه‌های مرتبط با ایران در عراق برخوردار شوند.» دو روز بعد عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر پیشبرد امور در عراق، از پروازهای «غیرمجاز» آمریکا در نزدیکی مناطق نظامی عراق خبر داد. عبدالمهدی درباره هر گونه «انجام اقدامات جنگی غیرمجاز» هشدار داده بود. همزمان با این تحولات بود که دوشنبه گذشته اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس تحت تدابیر شدید امنیتی وارد بغداد شد.

نیروهای آمریکایی در هفته‌های اخیر سه پایگاه القیاره در جنوب موصل، القائن در غرب استان الانبار و «کی وان» در استان کرکوک را ترک کرده و به پایگاه‌های بزرگ‌تر منتقل شده‌اند. در این فاصله پایگاه عین‌الاسد هم که در خونخواهی قاسم سلیمانی هدف موشک‌باران سپاه قرار گرفته بود به سامانه دفاع موشکی پاتریوت مجهز شده است.

محمد باقری با اشاره به حملات اخیر شبه‌نظامیان شیعه به پایگاه‌های آمریکا در عراق گفت: «اتفاقاتی که طی هفته‌های اخیر در کشور عراق و علیه پایگاه‌های آمریکایی صورت گرفته است، عکس‌العمل طبیعی مردم عراق و نیروهای مقاومت در برابر اقدام شیطانی آن‌ها در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس فرمانده نیروهای مقاومتی عراق است و هیچ ارتباطی به کشور ما ندارد. آمریکایی‌ها بعضاً این را به ما نسبت می‌دهند که فرافکنی است.»

او با بیان این‌که آمریکایی‌ها «نسبت به مجموعه‌های مقاومت و حشد الشعبی در عراق نیاتی دارند»، تأکید کرد که «جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه دخالتی در این مسائل ندارد و هیچ قصدی برای تعرض به نیروهای بیگانه ندارد».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ۱۳ فروردین در توئیتی نوشت: «بر اساس اطلاعات و باور [ما]، ایران یا گروه‌های نیابتی‌اش در حال طراحی حمله‌ای غافلگیرانه علیه نیروها و دارایی‌های ایالات متحده در عراق هستند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، ایران هزینه بسیار سنگینی پرداخت خواهد کرد.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این توئیت در صفحه توئیتر خود با بیان این‌که «ایران جنگی شروع نمی‌کند، اما به کسانی که شروع کنند درس‌هایی خواهد آموخت»، نوشت: «آن چه ایران دارد، دوست است: هیچ‌ کس نمی‌تواند میلیون‌ها نفر نیروی “نیابتی” داشته باشد. برخلاف ایالات متحده که پنهان‌کارانه دروغ می‌گوید، فریب می‌دهد و ترور می‌کند، ایران تنها برای دفاع از خود عمل می‌کند. آن هم بدون مخفی‌کاری.»

بیشتر بخوانید:

ترامپ: ایرانی‌ها توافق می‌خواهند اما نمی‌دانند چگونه

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.