رسانه خبری پیامِ ایرانی

عملیات ما علیه امریکا نه بلکه علیه سربازان افغان از سر گرفته شدمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان دوشنبه ۲ مارس به خبرگزاری فرانسه گفت، دورۀ کاهش خشونت پایان یافت و عملیات این گروه علیه نیروهای امریکایی نه بلکه علیه نیروهای امنیتی افغان از سر گرفته شده است.

مجاهد اضافه کرد، جنگجویان طالبان بالای نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان حمله نمی کنند، اما علیه نیروهای امنیتی دولت افغانستان حمله می کنند.

وی اضافه کرد، دورۀ هفت روزه کاهش خشونت با دولت افغانستان و دو روز کاهش خشونت دیگر به خاطر تجلیل از امضای توافقنامه صلح با امریکا پایان یافت.

دورۀ هفت روزه کاهش خشونت طالبان با دولت افغانستان ساعت ۱۲ شامگاه جمعه ۲۱ فوریه ۲۰۲۰ آغاز شد و شامگاه جمعه ۲۸ فوریه پایان یافت.
اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پس از امضای توافقنامه صلح با امریکا اعلام کرد، دورۀ کاهش خشونت با طالبان ادامه خواهد یافت تا به یک آتش بس دایمی منجر شود.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان بعد از ظهر شنبه ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ در شهر دوحه قطر رسماً امضا شد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا و ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان این توافقنامه را امضا کردند.

پیش از امضای این توافقنامه صلح، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا سخنرانی کرد از گروه طالبان خواست به وعده هایش عمل کند.

این توافقنامه تاریخی پس از ۱۸ ماه تلاش امریکا امضا شد و قرار است گفتگوهای بین الافغانی به تاریخ ۱۰ مارس امسال در ناروی(نروژ) برگزار شود.

در یک خبری دیگر، مقام های امنیتی افغانستان تایید کردند، یک حمله انفجاری دوشنبه ۲ مارس در ولایت خوست در شرق این کشور رخ داده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام های افغان نوشت، در این حمله انفجاری سه نفر کشته و ۱۱ نفر دیگر زخمی شدند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.