رسانه خبری پیامِ ایرانی

افزایش فرونشست زمین در شهرهای ساحلی | محیط زیست | DW


بر اساس یک پژوهش، بسیاری از شهرهای ساحلی به‌زودی در معرض خطر افزایش فرونشست زمین قرار خواهند گرفت. علت عمده بسیاری از این موارد پمپاژ آب‌های زیرزمینی است.

به همین دلیل جاکارتا، پایتخت اندونزی سالیانه تا ۱۵ سانتیمتر فرونشست زمین دارد. این امر نه تنها زمینه‌ساز جاری شدن سیل‌های توفانی است، بلکه می‌تواند به ساختمان‌ها، مجاری زیرزمینی و تونل‌ها نیز آسیب وارد کند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

بر پایه پژوهشی که نتایج آن در نشریه “ساینس” منتشر شده است، در سال ۲۰۴۰ جمعیتی بالغ بر ۶۳۰ میلیون نفر در مناطق ساحلی‌ دچار فرونشست زمین زندگی می‌کنند و به همین دلیل در معرض جاری شدن سیل قرار خواهند گرفت.

شهرهای ساحلی واقع در کشورهای آسیایی و نیز در مصر، هلند و ایتالیا در زمره مناطقی قرار دارند که در معرض چنین خطری قرار گرفته‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

فرونشست زمین در ایران

از حدود دو سال پیش مطالعه و بررسی میزان فرونشست زمین در ایران، که گزارش‌های نگران‌کننده‌ای درباره ابعاد آن منتشر شده، به سازمان نقشه‌برداری کشور سپرده شده است.

مسعود شفیعی، رئیس این سازمان روز دوشنبه دوم تیرماه به خبرگزاری ایسنا گفت طی این مدت با بررسی اندازه‌گیری‌ها و داده‌های ۱۵ سال اخیر ۴۴ محدوده پرخطر به لحاظ میزان فرونشست زمین در ایران شناسایی شده است.

رئیس سازمان نقشه‌برداری به ایسنا گفته است، استان‌های تهران و اصفهان از جمله حادترین محدوده‌های کشور از نظر میزان فرونشست زمین هستند و مطابق ارزیابی‌های ۱۵ سال اخیر این میزان در مناطقی مانند جنوب غربی پایتخت به سالی حدود ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.