رسانه خبری پیامِ ایرانی

درصد مرگ مسمومان با الکل از فوت مبتلایان به کرونا بیشتر شد | ایران | DWدر ایران رواج شایعه تاثیر مثبت مصرف الکل برای بهبودی مبتلایان به ویروس کرونا و جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ باعث افزایش شمار مصرف‌کنندگان الکل شده است. 

شمار کسانی که به دلیل نوشیدن الکل تقلبی یا صنعتی مسموم شده‌اند نیز افزایش یافته است. در شهرهای مختلف ایران آمار مرگ و میر مسمومان با الکل تقلبی روز به روز بیشتر می‌شود.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، آمار مبتلاشدگان به ویروس کرونا را تا ظهر روز ۱٣ فروردین (اول آوریل) ۴۷۵۹۳ نفر اعلام کرده است. 

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت تا این تاریخ ۳۰۳۶ نفر از مبتلایان فوت کرده‌اند و  ۱۵۴۷۳ نفر نیز بهبود یافته‌اند. ۳۸۷۱ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا نیز در وضعیت شدید بیماری قرار دارند. به این ترتیب حدود ۶،۷ درصد (شش و هفت دهم) افراد شناسایی‌شده مبتلا به ویروس کرونا در ایران جان خود را از دست داده‌اند. 

به گزارش “انتخاب” کیانوش جهانپور در باره  مصرف فرآورده‌های الکلی تقلبی در ایران گفت: «تاکنون ۳ هزار و ۱۱۷ مسمومیت ناشی از مصرف فرآورده‌های الکلی تقلبی در کشور ثبت شده که هزار و ۶۶ نفر در بیمارستان‌ها و ۷۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه با وضعیت بحرانی بستری هستند و ۶۲ نفر دچار نابینایی و کم‌بینایی شده‌اند. تاکنون ۲۸۴ نفر نیاز به خدمات دیالیز پیدا کرده و دچار مشکلات کلیوی شده و ۳۲۰ نفر از این افراد فوت کرده‌اند.»

درصد مرگ ناشی از مصرف الکل تقلبی بیش از کرونا

مقایسه آماری نشان می‌دهد که حدود ۱۰،۳ (ده و سه دهم) درصد از مسموم‌شدگان به دلیل مصرف الکل تقلبی یا صنعتی جان خود را از دست داده‌اند. به این ترتیب درصد مرگ مسموم‌شدگان با الکل تقلبی از درصد فوت مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا  پیشی گرفته است. آمار مرگ بیماران کرونایی شش و هفت دهم درصد از مجموع مبتلایان به ویروس کرونا است. 

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت حدود ٢ درصد از مسمومیت‌های ناشی از الکل تقلبی یا صنعتی به نابینایی یا کم‌بینایی و بیش از ۹ درصد هم به بیماری کلیوی منجر شده‌اند. 

افزایش آمار مرگ مسمومان الکل تقلبی در یزد 

روز چهارشنبه ۱۴ فروردین (دوم آوریل) محمود نوری شادکام، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، از افزایش شمار مسمومان با الکل تقلبی و رسیدن آمار آن در این شهر به ۵۶ نفر خبر داد. بر اساس گزارش ایرنا هفت نفر از این تعداد فوت کرده‌اند و حال دو نفر نیز وخیم اعلام شده است.  

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد همچنین در این باره گفت که مسمومیت ۱۶ نفر از این افراد مربوط به ۲۴ ساعت گذشته است. به گفته این مسئول دانشگاهی سه تن از مسموم‌شدگان نابینا یا کم‌بینا شده‌اند.  

روند رو به افزایش مرگ در پی مصرف الکل تقلبی در فارس

در این میان شمار قربانیان مسمومیت الکلی در استان فارس نیز به ۸۴ نفر رسیده است. به گزارش ایلنا در روز‌های اخیر ۶۶۷ بیمار با مسمومیت الکل به بیمارستان‌های شیراز و شهرستان‌های استان فارس مراجعه کرده‌اند که از این تعداد تاکنون ۸۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۵۸۳ نفر نیز تحت درمان هستند.

محمدجواد مرادیان، رئیس اورژانس فارس پیش از این نیز نسبت به افزایش شمار مسمومیتهای الکلی هشدار داده بود. او در گفت‌وگو با ایسنا تعداد افرادی را که در استان فارس دچار مسمومیت الکلی شده‌اند تا تاریخ ششم فروردین چهار برابر شمار مبتلایان به کووید ۱۹ اعلام کرده بود. 

مرادیان گفت: «متاسفانه مسمومیت با الکل طی روزهای گذشته تاکنون روندی افزایشی داشته و این روند همچنان ادامه دارد.» او تاکید کرد که مصرف الکل ۷۰ درصد تنها برای ضدعفونی سطوح مناسب بوده و مصرف خوراکی این ماده سمی، بسیار خطرناک است و به مسمومیت، معلولیت و حتی مرگ می‌انجامد. مرادیان میانگین سنی افراد مسموم شده براثر مصرف الکل را ۲۰ تا ۴۰ سال اعلام کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.