رسانه خبری پیامِ ایرانی

بحرین بانک المستقبل را به پولشویی برای ایران متهم کرد | اقتصاد | DW


مقامات بحرینی “المستقبل” را یک بانک ایرانی می​​دانند اما مقامات ایرانی  از آن به عنوان یک بانک ایرانی-بحرینی نام می​‌برند. فعالیت​های این بانک سال​ها پیش متوقف شده اما دعوا بر سر آن بین ایران و بحرین ادامه دارد.

در تازه‌​ترین تحول پیرامون پرونده این بانک، دیوان عالی کیفری بحرین حکمی را صادر کرد که در آن گفته می​شود که این بانک برای ایران پولشویی کرده و در دور زدن تحریم​های بین​المللی به تهران یاری رسانده است.

حکم و رای مراجع قضایی بحرین سبب خشم مقامات ایرانی شد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه، ۱۳ فروردین، رای صادره در بحرین علیه بانک المستقبل و مدیران چند بانک ایرانی را “مردود” دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایرانگفت: «آرای صادره بر مبنای پرونده‌ای ساختگی صورت گرفته و اتهامات جعلی علیه محکومان آن فاقد هرگونه ارزش حقوقی بوده وموجب مسئولیت دولت بحرین در قبال تبعات آن می‌باشد.»

به گفته موسوی بانک المستقبل در سال ۲۰۰۴ با پیشنهاد و مجوز دولت بحرین و با مشارکت مساوی بانک​های ملی و صادرات ایران و الاهلی بحرین تاسیس شده و بانک مرکزی بحرین از ابتدا بر فعالیت​ها و تراکنش​های بانکی المستقبل نظارت داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفته است که  حکم رای زمانی صادر شده که سهام​داران ایرانی این بانک (بانک ملی و صادرات) در محکمه بین​‌المللی “تصرف و اداره” این بانک توسط بانک مرکزی بحرین در سال ۲۰۱۵ را پیگیری می​کردند.

Katar Außenminister von Bahrain Sheik Khalid bin Ahmed Al Khalifa in Manama (Reuters/H. I. Mohammed)

خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین

موسوی تاکید کرده در چنین شرایطی صدور حکم قضایی نشانگر این می‌تواند باشد که “دادگاه فاقد وجاهت قانونی و صرفا مجری اوامر و تصمیمات دستگاه​های سیاسی و امنیتی دولت بحرین است”. 

رسانه​‌های ایران گزارش دادند که بانک المستقبل در سال ۱۳۸۳ با سرمایه‌گذاری مشترک بانک ملی و صادرات ایران و همچنین یک بانک بحرینی آغاز به کار کرده است اما در سال ۱۳۹۴ بحرین شعبه این بانک در منامه  را تعطیل کرده است.

بحرین: بانک المستقبل ایران حامی مالی تروریسم است

خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، المستقبل را یک بانک ایرانی دانسته و متهم کرده که این بانک از تروریسم در پایتخت​های عربی از جمله منامه حمایت کرده است. 

وزیر خارجه بحرین گفته است بانک ایرانی المستقبل که قبلا در منامه فعالیت می​‌کرد در حمایت مالی از تشکلات و گروههای تروریستی دخالت دارد و بزودی همه اطلاعات در این زمینه منتشر خواهد شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.