رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران: «پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ــ ایران» خواستار آزادی فوری زندانیان سیاسی شد


Share

شیوع کرونا در ایران نگرانی درباره شیوع این ویروس در زندان‌ها و ابتلای زندانیان را افزایش داده است. تا کنون خبرهایی از ابتلای نازنین زاغری‌ـ‌رتکلیف، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین و امیر‌حسین مرادی، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ که به اعدام محکوم شده، منتشر شده است.

صحنه‌ای از بهداری اوین، زمینه عکس: ورودی زندان

صحنه‌ای از بهداری اوین، زمینه عکس: ورودی زندان

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ــ ایران روز اول مارس / ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ درباره احتمال شیوع گسترده ویروس در زندان‌ها بیانیه‌ای صادر کرده و نوشته است احتمال ورود این ویروس به زندان‌ها جان فعالین سندیکایی، سیاسی و مدنی زندانی را تهدید می‌کند. این تشکل با توجه به بالا بودن تعداد افراد جان باخته در اثر ابتلا به کرونا در ایران نسبت به سلامتی زندانیان سیاسی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری این زندانیان شده است.

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ــ ایران با توجه به شرایط نامناسب نگهداری زندانیان در زندان‌ها از جمله فضای ناکافی و نبود امکانات بهداشتی نوشته است در صورت ورود ویروس کرونا به زندان‌ها، صدها نفر به ویروس آلوده خواهند شد.

این پلاتفرم افزوده است:

«فعالین کارگری؛ مدنی و سیاسی را فورا از زندانها آزاد کنید.! اینها مرتکب هیج جرمی نشده‌اند. با آزادی آنها نه تنها خطری متوجه جامعه نیست بلکه در این شرایط بحرانی وجود افراد فداکار و از خود گذشته و توانایی نظیر این عزیزان در بیرون زندانها بیش از هر زمانی برای جامعه بسیار مفید است. برای نگهداری حتی یک روز آنها در زندان هیچ دلیل و توجیهی قابل قبول نیست. نگه داشتن آنها در زندان بازی با مرگ آنها است و مسئولیت این بازی خطرناک تماما با قوه قضائیه و بالاترین مقامات جمهوری اسلامی می‌باشد. ما آزادی فوری و سریع آنها را خواستاریم.»

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ــ ایران نوشته است از روابط خود با تشکل‌های جهانی کارگری و نهادهای دفاع از حقوق بشر برای اعمال فشار بر حکومت اسلامی جهت آزادی فعالان سندیکایی، سیاسی و مدنی استفاده خواهد کرد.


در همین زمینه:

مهرداد محمدنژاد، زندانی سیاسی: کرونا وارد زندان فشافویه شده

کرونا در زندان‌ها: نازنین زاغری و امیرحسین مرادی مبتلا شده‌اند؟

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.