رسانه خبری پیامِ ایرانی

عراق؛ انصراف توفیق علاوی از تشکیل کابینه | جهان | DWعراق از چند ماه پیش تا کنون دچار بحران سیاسی شدیدی است. محمد توفیق علاوی، نخست‌وزیر مکلف به تشکیل کابینه در این کشور که در پایان ماه ژانویه به این سمت برگزیده شده بود، علیرغم تلاش‌های چندهفته‌ای نتوانست حمایت پارلمان عراق را برای وزیران پیشنهادی خود جلب کند.

علاوی شامگاه یکشنبه ۱۱ اسفند (اول مارس) در پی این ناکامی در نطقی تلویزیونی انصراف خود از تشکیل کابینه دولت را اعلام و از مقام خود به عنوان نخست‌وزیر مکلف کناره‌گیری کرد.

او بدون آنکه از گروه‌ها، دسته‌ها و احزاب مشخصی نام ببرد، آن‌ها را به سنگ‌اندازی در راه تشکیل کابینه متهم کرد. علاوی گفت که برخی‌ها در مذاکرت تنها به فکر مصالح و منافع خود بوده‌اند و به مصلحت ملی عراق توجهی نداشته‌اند. او افزود: «من با تمامی امکانات و ابزار تلاش کردم که مانع لغزش کشورمان به سمت ناشناخته‌ها شوم و مشکلات کنونی را حل کنم».

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

علاوی پیش از آن در نامه‌ای به برهم صالح، رئیس جمهوری عراق انتقاد کرده بود که احزاب این کشور فقط خواست‌های خود را دنبال می‌کنند و به امور و نیازهای کشور و مردم احترام نمی‌گذارند.

انصراف و کناره‌گیری علاوی بدون شک بار دیگر به بحران سیاسی و حکومتی عراق دامن خواهد زد. برهم صالح اکنون دو هفته فرصت دارد که چهره‌ای جدید را به عنوان جانشین علاوی اعلام کند.

معرفی علاوی به عنوان نخست‌وزیر در آغاز سال جاری میلادی امیدهای زیادی را برای برونرفت این کشور از بحران سیاسی برانگیخته بود.

او در آن زمان اعلام کرده بود که برای تشکیل کابینه از چهره‌های مستقل و فراحزبی یاری خواهد گرفت و برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام را محقق خواهد ساخت.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

علاوی در راستای تلاش‌های خود برای تشکیل کابینه چند بار با ناکامی روبرو شد. در آخرین جلسه پارلمان عراق که ساعاتی پیش از اعلام انصراف علاوی برگزار شده بود، تنها ۱۰۸ نماینده از ۳۲۹ نماینده پارلمان حضور یافته بودند، به طوری که آخرین سعی او هم بی‌نتیجه ماند.

عادل عبدالمهدی پیش از علاوی نخست‌وزیر عراق بود. عبدالمهدی پس از اعتراضات گسترده مردمی که هفته‌ها جریان داشت، در ماه دسامبر ۲۰۱۹ استعفا کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.