رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزارت اقتصاد ایران مدعی دریافت کمک ۵۰۰ هزار دلاری از صندوق اوپک شدمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

وزارت اقتصاد ایران ادعا کرد که با پیگیری‌های به عمل آمده توسط این وزارتخانه، صندوق اوپک قرار است کمک ۵۰۰ هزار دلاری برای توسعه جهانی (OFID) به ایران برای خرید و توزیع تجهیزات بسیار ضروری بیمارستانی مورد نیاز برای مقابله با کروناویروس، کمک کند.

شیوع کروناویروس که در ابتدا اطلاعات آن توسط مقامات ایران پنهان و انکار می‌شد حالا دستاویزی شده تا از صندوق‌های مالی بین‌المللی درخواست کمک کنند. پیش از این، مقامات ایران از صندوق بین‌المللی پول، درخواست کمک پنج میلیارد دلاری برای مقابله با کرونا کرده بود. امروز نیز وزارت اقتصاد این کشور از موافقت صندوق اوپک برای کمک به این کشور خبر داد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، پنج‌شنبه ۲ آوریل ۲۰۲۰، کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مقابله با ویروس کرونای وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران با اعلام این خبر افزود: «صندوق اوپک برای توسعه جهانی (OFID) این کمک ۵۰۰ هزار دلاری را در اختیار سازمان بهداشت جهانی قرار داده است تا خرید و توزیع تجهیزات بسیار ضروری بیمارستانی مورد نیاز جهت مقابله با ویروس کرونا در ایران عملیاتی شود».

بر اساس این گزارش، وزارت اقتصاد ایران، برای دریافت کمک‌های نقدی و غیرنقدی از بانک‌های توسعه‌ای درخواست کرده و این کمک ۵۰۰ هزار دلاری صندوق اوپک، در پی اعلام آمادگی معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری ایران برای دریافت کمک‌های بانک‌های توسعه‌ای انجام شد.

سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۸ به صندوق اوپک برای توسعه جهانی (OFID) بانک جهانی (WB)، بانک توسعه اسلامی(IDB) و بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا(AIIB)، برای دریافت کمک‌های نقدی و غیرنقدی، درخواست ارسال کرده است.

ایران مدعی شد که این کمک ۵۰۰ هزار دلاری را برای «مقابله با ویروس کرونا» استفاده خواهد کرد. سال گذشته نیز ایران کمک مشابهی را برای مقابله با سیل دریافت کرده بود.

گفتنی است، صندوق اوپک با هدف «رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای در حال توسعه» (به جز کشورهای عضو صندوق) از طریق اعطای کمک‌های بلاعوض و وامهای ترجیحی تشکیل شد.

در حال حاضر، ۱۲۱ کشور در حال توسعه از قاره‌های آفریقا، اروپا، آمریکای لاتین، کشورهای کارائیب و خاورمیانه، از تسهیلات صندوق اوپک برای توسعه بین‌المللی بهره‌مند می‌شوند.

تا پایان دسامبر سال ۲۰۰۷ مبلغی معادل ۸۸/۹،۴۷۹ میلیون دلار کمکهای توسعه‌ای با پرداختی معادل ۸۳/۵،۸۹۷ میلیون دلار، در اختیار کشورهای متقاضی قرار گرفته است.

ایران، پیش از این، برای مقابله با کروناویروس، از صندوق بین‌المللی پول نیز درخواست وام پنج میلیارد دلاری کرده بود که با واکنش وزیر خارجه آمریکا روبرو شد.

مایک پمپئو در این باره گفت: «واشنگتن با نخستین درخواست ایران مخالفت کرده و در صورت لزوم از حق وتوی خود در این مورد استفاده می‌کند».

مایک پمپئو، در صفحه توئیتر خود نوشت که «ایران مقابله با ویروس کرونا را تنها دستاویز و بهانه‌ای قرار داده تا به رهبران خود پول نقد برساند».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.