رسانه خبری پیامِ ایرانی

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان و کمک اضطراری بانک جهانی


افغانستانحق نشر عکس
Getty Images

وزارت صحت/بهداشت افغانستان اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۸ مورد مثبت کرونا در این کشور به ثبت رسیده است. شمار مبتلایان به این بیماری در افغانستان به ۲۷۳ نفر رسیده است.

وحید مایار، سخنگوی این وزارتخانه می‌گوید نمونه‌های جدید ثبت شده شامل ۱۵ مورد در هرات، ۹ مورد در کابل، ۲ مورد در پکتیا، یک مورد در بغلان، یک مورد در قندهار است.

این وزارتخانه از ششمین مرگ بر اثر این ویروس نیز خبر داده و گفته که فرد جان باخته مردی هفتاد ساله بوده است.

پیش از این پنج فرد مبتلا به کرونا در هرات، بلخ و دایکندی جان باخته بودند.

بیماران کرونا تاکنون در ولایات هرات، کابل، فراه، سمنگان، نیمروز، لوگر، بلخ، زابل، غزنی، بدخشان، قندهار، ننگرهار، دایکندی، کاپیسا، بادغیس، سرپل، پکتیکا و بغلان شناسایی شده‌اند.

حق نشر عکس
Getty Images

کمک اضطراری صد میلیون دلاری بانک جهانی

هم زمان با افزایش شیوع ویروس کرونا در افغانستان بانک جهانی از تصویب کمک اضطراری صد میلیون دلاری این سازمان برای مبارزه کرونا در افغانستان خبر داده است.

این نهاد مالی امروز (جمعه ۱۵ حمل/فروردین) با نشر یک اعلامیه گفته این بسته مالی به منظور تقویت خدمات بهداشتی برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ۳۴ ولایت این کشور ارایه خواهد شد.

بانک جهانی اضافه کرد که این کمک مالی برای افراد مبتلا به کرونا، افغانان در معرض خطر این بیماری، پزشکان و پرسنل بهداشتی، بیمارستان‌ها و لابراتوارها به مصرف خواهد رسید.

هینری کرالی، نماینده بانک جهانی در افغانستان گفت با فراهم سازی این بسته کمک اضطراری توقع می‌رود که سیستم بهداشتی افغانستان تقویت یافته و از شیوع گسترده کرونا در این کشور جلوگیری شود.

روز گذشته نیز نخستین محموله از کمک‌های اهدایی چین به افغانستان رسید. وزارت بهداشت پیش از این گفته بود که چین قرار است ۵۵ هزار کیت تشخیص کرونا به این کشور بفرستد.

پیش از این امارات متحده عربی نیز ۲۵ هزار کیت تشخیص ویروس کرونا به افغانستان فرستاده بود.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

بیشترین موارد بیماری کرونا در افغانستان در ولایت هرات در همسایگی ایران شناسایی شده است

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به فرمان حکومت مرکزی، محدودیت‌های روزگردی در شهرهای کابل، هرات، زرنج و فراه نیز وضع شده است.

با افزایش شمار مبتلایان در کابل، مسئولین دولتی اعلام کردند این محدودیت‌ها را بیشتر خواهند کرد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنیدمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.