رسانه خبری پیامِ ایرانی

شناسایی چهار مورد ویروس جهش‌یافته کرونا در ایران


Share

وزیر بهداشت ایران از شناسایی چهار مورد دیگر ابتلا به نوع جهش‌یافته ویروس کرونا خبر داد. ایران مقررات سخت‌گیرانه‌تری را برای مسافران ورودی از از اروپا، اعمال می‌کند.

کرونا – کرونا در ایران
عکس از : مجتبی محمدی/ایرنا

سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان ایران یکشنبه ۲۱ دی گفت می‌تواند شناسایی چهار مورد از ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور را تائید کند.

او که برای شرکت در ستاد استانی مقابله با کرونا به استان مازنداران سفر کرده است افزود:  ورود ویروس جهش یافته بر اساس آزمایش «یکی از هموطنان که به همراه خانواده به خارج از کشور سفر کرده بود»،  تائید شده است.

نمکی از توضیح بیشتر در باره این موضوع خودداری کرد و تنها گفت: نزدیک نیمه‌های شب شب گذشته شناسایی چهار نمونه از ویروس جهش‌یافته را به او گزارش کردند و او نیز «بلافاصله دستورات جدیدی را برای مراقبت از بقیه موارد به معاونت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی صادر و ابلاغ کرده است».

ویروس جهش‌یافته کرونا که در بریتانیا شناسایی شد، سرعت انتقال بیشتری دارد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان از امروز – یکشنبه ۲۱ دی- مقررات سخت‌گیرانه‌تری برای ورود مسافران خارجی به ایران اعمال خواهد شد.

وزیر بهداشت در دستورالعملی اعلام کرده است: ضروری است کلیه مسافرینی که از مقصد اروپا بصورت مستقیم یا غیرمستقیم از مرزهای هوائی، زمینی و دریایی وارد کشور می شوند، علاوه بر تست مجدد در مبادی ورودی به مدت مناسب و منطبق با پروتکلهای مربوطه در محل سکونت به صورت قرنطینه به سر برند.

همچنین مسئولان وزارت بهداشت و درمان مکلف شده‌اند در ارتباط با مسافران غیراروپایی «سطح بررسی‌ها و مراقبت‌های لازمه را افزایش داده و با پروتکل‌های سختگیرانه تر امکان هرگونه مغفول ماندن موارد مبتلا مرتفع گردد.»

پیش از این مقام‌های وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا اظهارات ضد و نقیضی در باره ورود ویروس جهش یافته به ایران داشتند. مثلا مینو محرز عضو ستاد مقابله با کرونا دی ماه در دو اظهارنظر متفاوت ابتدا گفت «احتمال دارد که این گونه قبلا وارد کشور شده باشد» اما چند روز بعد مدعی شد شواهدی دال بر ورود ویروس جهش‌یافته به ایران وجود ندارد.

ایران بر اساس ادعای مسئولان دولتی موج سوم همه‌گیری کرونا را «پشت سر گذاشته» است. وزات بهداشت و درمان شمار روزانه افرادی را به خاطر ابتلا به کووید-۱۹ جانشان را از دست می‌دهند کمتر از ۱۰۰ نفر اعلام می‌کند. با این حال دست کم در استان‌های مازندران و گلستان وضعیت همچنان قرمز است و ده‌ها شهر و روستای ایران همچنان در وضعیت نارنجی و زرد شیوع کرونا قرار دارند.

وزارت بهداشت شنبه ۲۰ دی وضعیت در شهرستان‌های ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان را قرمز اعلام کرد.

در همین زمینه:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.