رسانه خبری پیامِ ایرانی

پادشاهی سعودی جهت کاهش پیامدهای کرونا پرداخت ۶۰% حقوق کارکنان بخش خصوصی را متقبل شدمنبع: دبی – العربیه.نت، فارسی

خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، روز جمعه ۳ فوریه ۲۰۲۰ با صدور فرمان فوق‌العاده‌ای با هدف کاهش پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا روی شاغلان بخش خصوصی این کشور، دستور داد صاحبان مشاغل به جای اخراج کارکنانشان می‌توانند از بیمه‌های تامین اجتماعی درخواست کنند معادل ۶۰ درصد حقوق ثبت شده در اداره بیمه را به مدت ۳ ماه تا سقف ۹ هزار ریال (۲۳۹۱ دلار) در ماه به این کارکنان بپردازند.

محمد عبدالله الجدعان، وزیر دارایی سعودی و رئیس هیات مدیره موسسه تامین اجتماعی این کشور گفت که این فرمان شاهانه در راستای توجه ملک سلمان به کاهش پیامدهای اجتماعی و اقتصادی دنیاگیری کویید۱۹ برای موسسات بخش خصوصی و اتخاذ همه تدابیر لازم برای تضمین سلامتی شهروندان و افراد ساکن در این کشور و همچنین فروکاست آثار اقتصادی کرونا بر بازار کار از طریق یافتن راه‌حل‌های جایگزین برای جلوگیری از بیکاری کارگران و ایجاد منبع درآمد جایگزین برای آنها که حقوق کاری خود را از دست می‌دهند، است.

وزیر دارایی سعودی همچنین گفت که این سازوکار براساس شروط مندرج در سیستم بیمه بیکاری برای موسسات مذکور در فرمان شاهانه عمل می‌کند. شهروندان سعودی که در موسساتی کار کنند که ۵ شهروند سعودی یا کمتر در آنجا به کار گرفته شده باشند، تحت پوشش ۱۰۰ درصد و شهروندانی سعودی که در موسساتی کار کنند که بیش از ۵ شهروند سعودی در آنجا کار کنند، تحت پوشش ۷۰ درصد قرار خواهند گرفت. صاحبان این موسسات ملزم پرداخت حقوق کارکنانی که تحت پوشش این فرمان شاهانه قرار گیرند، نیستند ولی حق به کارگیری آنها در این دوره را هم نخواهند داشت.

براساس آمارهای وزارت دارایی یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر سعودی تحت پوشش فرمان شاهانه قرار می‌گیرند و ثبت‌نام برای دریافت این کمک‌ها از ماه آوریل آغاز و روند پرداخت‌ها از اولین روز کاری ماه می ۲۰۲۰ شروع خواهد شد و حقوق ماه آوریل ۲۰۲۰ به کارکنان همه موسسات خصوصی که به دلیل پیامدهای ویروس کرونا توان پرداخت حقوق کارکنانشان را ندارند، پرداخت خواهد شد.

براساس این فرمان ملک سلمان موسسات خصوصی موظف خواهند بود که با پایان دوره این کمک‌ها، پرداخت حقوق کارکنان خود را از سر بگیرند. این موسسات همچنین موظف هستند حقوق کارکنان غیرسعودی و سعودی‌هایی که شامل این بسته حمایتی نمی‌شوند، را بپردازند.

افراد تحت پوشش این بسته حمایتی همچنین می‌تواند از مزایای سایر بسته‌های حمایتی مانند آنچه “موسسه پول سعودی” در نظر گرفته استفاده کنند. بنابر اعلام موسسه پول سعودی شهروندان این کشور می‌توانند برای کاهش آثار اقتصادی زیانبار کرونا پرداخت اقساط اقلام معیشتی را بدون هزینه وسود اضافه، سه ماه به تاخیر بیاندازند.

حکومت سعودی در ۲۰ مارس ۲۰۲۰ اقدامات فوری برای حمایت از بخش خصوصی در نظر گرفته و برای کاهش پیامدهای منفی #کرونا روی موسسات کوچک و متوسط ۷۰ میلیارد ریال سعودی در قالب بخشودگی و تاخیر در دریافت برخی هزینه‌های دولتی اختصاص داد تا نقدینگی کافی برای استمرار فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی را فراهم کند. علاوه بر این، موسسه پول سعودی نیز یک بسته حمایتی ۵۰ میلیارد ریالی در همین راستا اختصاص داد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.