رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعدام زن زندانی در آمریکا با حکم دادگاه فدرال | جهان | DW


روز چهارشنبه ۱۳ ژانویه، حکم اعدام لیزا مونتگمری با تایید دیوان‌عالی آمریکا اجرا شد. این نخستین مرتبه از دهه ۱۹۵۰ میلادی بود که زنی با حکم دادگاه فدرال اعدام شد. 

مونتگمری که با روش تزریق اعدام شد، در سال ۲۰۰۴ مرتکب جنایتی دهشتناک شده بود. او زنی را که در ماه هشتم بارداری بود، خفه کرده و نوزاد را پس  از دریدن شکم او، ربوده و با خود برده بود. وکلای مونتگمری با تاکید بر روان‌پریشی او تقاضای فرجام کرده بودند اما سرانجام دیوان عالی در واشنگتن، حکم اعدام را تایید کرد. آنها در آخرین تلاش، از دونالد ترامپ خواسته بودند با استفاده از اختیاراتش، مونتگمری را عفو کند.دونالد ترامپ که شخصا موافق مجازات اعدام است چنین درخواستی را رد کرد.

مونتگمری در زمان ارتکاب این جنایت ۳۵ ساله بود و روز پس از قتل در فاصله ۲۵۰ کیلومتری خانه قربانی در حالی دستگیر شد که نوزاد را بغل کرده و مدعی بود که خودش او را به دنیا آورده است.

مونتگمری در سال ۲۰۰۷ به اعدام محکوم شده بود اما پرونده به دلیل آن که دادگاه‌های فدرال برای ۱۷ سال اجرای احکام اعدام را معلق کرده بودند بلاتکلیف بود. وزارت دادگستری آمریکا، حکم اعدام او و دوازده نفر دیگر را از سال گذشته در فهرست اجرا قرار داده بود. مونتگمری تنها زن در این فهرست بود.  

مدافعان حقوق بشر و وکلای لیزا مونتگمری بارها گفته بودند که او بیماری حاد روانی داشته و در کودکی نیز مورد آزار و تجاوز قرار گرفته بوده است. خانواده مقتول اما با اتکاء به فجیع بودن قتل، هرگونه ارفاق به قاتل به خاطر روان‌پریشی را رد کرده و خواهان مجازات او بودند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.