خبرگزاری هرانا | بهزیستی قم؛ از ابتدای سال، ۲۲۶ کودک کار شناسایی شدند

به اشتراک گذاشتن


خبرگزاری هرانا – معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی قم از شناسایی ۲۲۶ کودک کار و خیابان طی سال جاری در این شهرستان خبر داد. به گفته وی عواملی از جمله فقر فرهنگی و اقتصادی، نابسامانی خانوادگی اعم از طلاق، اعتیاد و خشونت و نابسامانی های اجتماعی اعم از بیکاری و تورم، اتباع بیگانه و مهاجرت نقش بارزی در گسترش پدیده کودکان کار و خیابان دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی قم گفت: “از ابتدای سال‌جاری تاکنون حدود ۲۲۶ کودک کار و خیابان در قم شناسایی شدند”.

 مریم علیشیری با اشاره به اجرای طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان اظهار داشت: “بارزترین شاخصه این طرح این است که از ادبیات جرم‌سازی و جرم‌انگاری برای کودک و خانواده و تعقیب وگریز دوری شده و ‌جمع‌آوری به ساماندهی تغییر پیدا کرده و بحث توانمندسازی به صورت شاخص مطرح شده است”.

وی خاطرنشان کرد: “کودک دراجرای این طرح از اهمیت زیادی برخوردار است و توانمندسازی آن با استفاده از ظرفیت خانواده در دستور کار قرار دارد و سعی داریم با حفظ شان کودکان نسبت به حمایت اجتماعی آنان اقدام کنیم”.

علیشیری افزود: “موضوع کودکان کار و خیابان به عنوان یکی از پنج آسیب اولویت دار کشور مطرح است و عواملی از جمله فقر فرهنگی و اقتصادی، نابسامانی خانوادگی اعم از طلاق، اعتیاد و خشونت و نابسامانی های اجتماعی اعم از بیکاری و تورم، اتباع بیگانه و مهاجرت نقش بازری در گسترش پدیده کودکان کار و خیابان دارد که در این طرح از ظرفیت سازمان های مردم نهاد برای شناسایی کودکان استفاده می‌شود و اجرای طرح گرچه به علت شیوع کرونا با تاخیر شروع شد اما توسط موسسه های تحت نظارت در حال اجرا می باشد”.

وی افزود: “پیشگیری و برطرف کردن مخاطرات و آسیب‌های اجتماعی، بازتوانی کودکان کار و خیابان و خانواده ایشان، کاهش تصدی گری دولت، افزایش امکان دسترسی جامعه هدف به خدمات و گسترش خدمات خارج از مرکز از جمله اهداف این طرح در توانمندسازی کودکان است”.

علیشیری با اشاره به وظایف سازمان های همکار بهزیستی در این طرح یادآور شد: “شهرداری‌ها در زمینه تخصیص فضا و تجهیز اماکن مذکور همچنین در خصوص فراهم نمودن امکان استفاده کودکان از فضاهای فرهنگی و ورزشی و نظارت بر پیمانکاران به منظور منع به کارگیری کودکان و همکاری در اطلاع رسانی شهری وظیفه دارند و نیروی انتظامی نیز در خصوص ایجاد ارتباط حرفه ای با کودکان و تامین امنیت ایشان در انتقال به مراکز، تامین امنیت مرکز و پرسنل آن در موارد اظطرار، ممانعت از ایجاد اختلال در فعالیت مرکز توسط سرپرستان کودکان و در نهایت ایجاد فضای امن در محوطه اطراف مرکز به منظور مراجعه ایمن کودکان و خانواده ها نقش دارد”.

علیشیری تصریح کرد: “پزشکی قانونی نیز در زمینه انجام معاینه‌های پزشکی مورد نیاز و کمیته امداد امام هم در خصوص اولویت بخشی به انجام حمایت های لازم معیشتی، اجتماعی و تحصیلی از کودکان کار و خانواده آنان و همچنین فراهم آوردن زمینه اعزام و ماندگاری دایم کودکان در محل سکونت (مبدا اصلی) اقدام می‌نمایند”.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر