رسانه خبری پیامِ ایرانی

پنجره امید به مهار کرونا در خاورمیانه هنوز باز است اما تنگتر می‌شودمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

بعد از آنکه چندین کشور در خاورمیانه، شمار فزاینده موارد ابتلاء به کرونا را ثبت کردند و برغم پائین بودن نرخ این موارد در مقایسه با اروپا، آمریکا و چین، سازمان بهداشت جهانی از کشورهای خاورمیانه خواست تا سریعاً برای مهار کووید ۱۹، دست بکار شوند.

این سازمان عصر دیروز ۲ آوریل، تأکید کرد که کشورهای خاورمیانه باید بلافاصله دست به کار اقدامات لازم در راستای ممانعت از شیوع ویروس کرونا شوند؛ بویژه که شمار موارد ابتلاء در این کشورها به حدود ۶۰،۰۰۰ مورد رسیده که تقریباً دو برابر شمار یک هفته گذشته است.

دکتر احمد المنظری، مدیر منطقه‌ای بخش خاورمیانه ای سازمان بهداشت جهانی که شامل پاکستان، افغانستان، سومالی، جیبوتی در کنار کشورهای خاورمیانه است، گفت: «موارد ابتلای جدیدی در برخی از کشورها مشاهده شده است که در معرض خطر قرار داشته ونظام بهداشتی ناکارآمدی دارند.»

المنظری همچنین در بیانیه‌ای اضافه کرد: «حتی در کشورهایی که از سیستم بهداشتی کارآمدی برخوردارند، افزایش نگران کننده‌ای در شمارموارد ابتلاء و فوت شدگان، مشاهده شده است.»

به استثنای ایران که حدود بیش از ۵۰،۰۰۰ مورد را گزارش کرده است ، شمار موارد قطعی ابتلاء به کووید ۱۹ در خاورمیانه، در مقایسه با اروپا، آمریکا و آسیا، نسبتاً اندک است.

مقامات بهداشتی از این بابت نگرانند که شمار واقعی موارد ابتلاء، بیشتر از موارد ثبت شده باشد و بسیاری از کشورها هستند که به دلیل تنش‌های مسلحانه جاری در خاکشان، دارای دولت‌های ضعیف و سیستم‌های بهداشتی ناتوان بوده و لذا در مهار بحران با دشواری‌های زیادی مواجه می‌باشند.

پنجره امید باز است …اما تنگتر می‌شود

علاوه بر این، المنظری گفت: «من نمی‌توانم به اندازه کافی وخامت اوضاع را در کلمات تجسم بخشم…زیرا افزایش شمار موارد ابتلاء نشان می دهد که ویروس به سرعت در سطوح محلی و اجتماعی، انتقال می‌یابد اما هنوز هم پنجره امید بروی ما باز است؛ هرچند که این پنجره روز بروز تنگتر می‌شود.»

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که شمار مجموع موارد ابتلاء به کووید ۱۹ در منطقه خاورمیانه از ۳۲۴۲۲ مورد در ۲۶ مارس، به ۵۸۱۶۸ مورد در پنجشنبه ۳ آوریل رسیده که شمار موارد ابتلاء در سراسر جهان از مرز میلیون نفر نیز فراتر رفت.

نکته قابل توجه این است که براساس آمار رویترز بر مبنای داده‌های رسمی، شمارموارد ابتلاء به کرونا در سراسر جهان در روز پنجشنبه ۲ آوریل از یک میلیون نفر فراتر رفته و میزان مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ در جهان بالغ به ۵۲ هزارنفر شده و گسترش بسیار چشمگیری از شیوع کرونا در آمریکا مشاهده می‌شود و شاهد نوعی جهش در آمار و ارقام مربوط به کرونا در اسپانیا و ایتالیا هستیم.

ایتالیا، بیشترین تعداد کشته‌ها را با بیش از ۱۳۹۰۰ مورد تجربه کرده و پس از آن، اسپانیا قراردارد. داده‌های آماری نشان داد که آمریکا، بیشترین شمار موارد قطعی ابتلاء به کووید ۱۹ را ثبت کرده و مرز ۲۴۰ هزار نفر را پشت سر گذاشته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.