چرا فدراسیون می‌خواهد مهدی تاج ناظر انتخابات شود؟

به اشتراک گذاشتن<![CDATA[16 ساعت،۲۷ دقیقه

آنچه می‌خوانید، مختص به هیچ انتخاباتی، ولو انتخابات فرمایشی «کره شمالی» که با یک کاندیدای ثابت یعنی رهبر حزب کارگر برگزار می‌شود هم نیست. در کره شمالی، همه شهروندان موظف هستند یک بار، به یک کاندیدا یعنی «کیم جونگ اون» رای بدهند. اما قرار است در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران، ۳ رای دهنده، هر یک دو بار، برگه‌های رای را به صندوق رای‌گیری بیاندازند.

«بهرام رضاییان» مدیرعامل باشگاه پارس جنوبی، «مجید زین‌الدینی» مدیرعامل مس رفسنجان و «مهرداد سراجی» مدیرعامل سایپا. هر سه باشگاه دولتی هستند. مدیرعامل پارس جنوبی به صورت غیرمستقیم توسط وزارت نفت منصوب می‌شود. مدیرعامل باشگاه مس رفسنجان به صورت غیرمستقیم توسط وزارت «صمت» تعیین می‌شود و حکم مدیرعاملی سایپا را رئیس این کارخانه دولتی امضا می‌کند.

***

خبرگزاری ایسنا، گزارشی از احتمال دو بار رای‌ دادن سه عضو مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال در مجمع انتخاباتی این فدراسیون منتشر کرده است. این گزارش، ساعاتی پس از بررسی «چرایی حق رای سه مدیرعامل باشگاهی فدراسیون فوتبال» پشت درهای بسته در ساختمان فدراسیون فوتبال و جلسه کمیته «انتخابات» فدراسیون فوتبال منتشر شد.

اعضای این کمیته، هشتم آذر براساس رای‌گیری توسط ۷۵ عضو مجمع فدراسیون فوتبال انتخاب شدند. وظیفه آن‌ها، تایید صلاحیت نهایی نامزدهای انتخاباتی و نظارت بر روند انتخابات فدراسیون فوتبال تعریف شده است.

اما همین اعضا، اگر سایه نظارت فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا بر انتخابات دهم اسفند فدراسیون را بر سر این نهاد نمی‌دیدند، شاید از بررسی دو رای تکراری سه عضو مجمع نیز عبور می‌کردند.

ماجرا، به نقص‌های مکرر در اساسنامه انتخاباتی فدراسیون فوتبال و تداخل برنامه‌های لیگ ایران به همه‌گیری کرونا برمی‌گردد.

مجمع رای‌دهندگان فدراسیون فوتبال از هیاتی ۸۹ نفره تشکیل می‌شود.

۳۸ رای در اختیار مدیران باشگاهی فوتبال ایران است. این جمع از ۱۶ مدیرعامل باشگاهی لیگ برتر، در کنار نماینده‌های تیم‌های برتر لیگ دسته اول مردان، لیگ دسته دوم مردان، لیگ فوتسال مردان، لیگ فوتبال ساحلی مردان، لیگ فوتبال زنان، لیگ فوتسال زنان و فوتبال ساحلی زنان حق انتخاب می‌شوند.

۳۲ نماینده هیات فوتبال استان‌ها و شهرستان‌ها که براساس «انتصابات» توسط رئیس یا سرپرست فدراسیون فوتبال تعیین می‌شوند؛ در انتخابات، بالاترین قدرت تصمیم‌گیری را خواهند داشت.

۴ فدراسیون «ورزش‌ دانش‌آموزی»، «دانشگاهی»، «کارگری» و «نیروهای مسلح» نیز در انتخابات حق رای خواهند داشت.

۶ کاپیتان اول یا در غیاب او کاپیتان دوم تیم ملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی مردان و زنان در این انتخابات حق رای خواهند داشت.

۲ داور منتخب مرد و داور منتخب زن که در رده‌بندی داوارن ایرانی بالاترین سطح را به خودش اختصاص داده نیز در این انتخابات شرکت خواهند کرد.

یک رای نیز به نماینده اتحادیه باشگاه‌های فوتبال ایران تعلق گرفته است.

حالا «حفره انتخاباتی» فدراسیون فوتبال ایران اینجا خودش را نمایان می‌کند. مدیرعامل باشگاه سایپا، هم نماینده «تیم فوتبال مردان» در لیگ برتر است و هم می‌خواهد به عنوان مدیرعامل یکی از دو تیم لیگ برتر فوتسال زنان ایران رای دهد. مدیرعامل پارس جنوبی جم، هم نماینده تیم فوتبال مردان در لیگ برتر خواهد بود و هم نماینده تیم فوتبال ساحلی مردان. مدیرعامل مس رفسنجان (هرچند که تیمش حالا در لیگ برتر حضور دارد) هم نماینده تیم لیگ یک مردان خواهد بود و هم نماینده لیگ برتر فوتسال زنان.

چرا؟ چون باشگاه‌های ایران، یک مدیر دارند برای تمام باشگاه‌های مرد و زن؛ فوتبال و فوتسال و حتی ساحلی. پس وقتی حق رای به میان می‌آید، فقط یک نفر باید برای همه تعیین و تکلیف کند.

این اتفاق شاید برای مدیران باشگاهی ایران خوشایند و برای رسانه‌ها حیرت‌انگیز باشد، اما در نهایت همان کمیته انتخابات فدراسیون فوتبال را نگران خواهد کرد.

آذر ۱۳۸۵ زمانی که قرار بود برای اولین‌بار با کوششی مشترک فدراسیون جهانی فوتبال و کمیته انتقالی به ریاست «محسن صفایی‌فراهانی»، اولین انتخابات «نسبتا» دموکراتیک فدراسیون فوتبال برگزار شود، تلاش‌هایی برای ممنوعیت حضور «نماینده فیفا» در این انتخابات آغاز شد.

به صورت نمونه «امیر خادم» رئیس کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی، به رسانه‌ها گفت: «فیفا، بحث حضور نماینده‌اش در ایران را منتفی کرده است.»

همچنین «محمد آخوندی» اصول‌گرای تندرویی که در دوران ریاست «محمد علی‌آبادی» بدون کمترین تخصصی در زبان انگلیسی (یا هر زبان بین‌المللی) به ریاست کمیته «بین‌الملل» سازمان وقت تربیت بدنی رسیده بود، گفت: «از فیفا خواستیم نماینده‌ای به ایران نفرستد و آن‌ها قبول کردند.» او در گفت‌وگو با روزنامه دولتی ایران ادعا کرده بود که اگر فیفا درخواست ایران را قبول نمی‌کرد، برای ناظرش، ویزا صادر نمی‌شد.

مهر ۱۳۸۶ «جواد حدید» نایب رئیس فدراسیون فوتبال «اردن» به عنوان نماینده فیفا و ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا در انتخابات فدراسیون فوتبال، به ایران معرفی شد.

سال ۱۳۹۰ کنفدراسیون فوتبال آسیا، ناظری از فدراسیون فوتبال «چین» را برای انتخابات به ایران فرستاد و سال ۱۳۹۵ نیز «وحید کردانی» از AFC برای انتخابات به ایران مامور شد.

آنچه این فدراسیون فوتبال از فیفا و کنفدراسیون آسیا می‌خواست، تکرار همان سناریوی قبلی بود. یعنی یک ایرانی، از دل کمیته‌های AFC ناظر انتخابات ایران شود.

پیش از این «مهدی تاج» با حضور در مجامع انتخاباتی فدراسیون فوتبال، خودش را ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی می‌کرد. او حتی در آخرین مجمع فدراسیون فوتبال هم رای داد.

اما فدراسیون جهانی فوتبال، در اولین قدم، با حق رای مهدی تاج در انتخابات جدید فدراسیون فوتبال مخالفت کرد. حذف شدن حق تصمیم‌گیری مهدی تاج در لباس نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا و مهندس وضعیت کنونی فوتبال ایران، یکی از شروط فیفا برای برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال بود.

با این حال فدراسیون فوتبال تلاش می‌کند از مهدی تاج به عنوان نایب رئیس AFC در انتخابات فدراسیون فوتبال استفاده کند.

اگر فیفا موافق کند، نه یک دو رای برای این سه نماینده، که می‌توان انتظار داشت هر یک از اعضای مجمع که با منویات آقای تاج همراه هستند صاحب آرای اضافه در روز دهم اسفندماه باشند.

نمونه تخلفات آشکار انتخاباتی او را می‌توان در روز رای‌گیری برای انتخاب «محمود اسلامیان» به عنوان عضو جدید هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال دید. مهدی تاج در لحظات رای‌شماری، اجازه نوشته شدن آرا بر روی تخته سفید را نمی‌داد و از شمارنده‌های آرا خواسته بود هر رای را با صدای بلند نخوانند.

احتمال انتخاب مهدی تاج به عنوان ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا با وجود رایزنی‌های مردانش چه در فدراسیون فوتبال و چه در کنفدراسیون فوتبال آسیا کم نیست؛ اما اگر انتخاب نشود، رای‌دهندگان دوگانه در روز انتخابات دهم اسفند، برای فدراسیون فوتبال معضل قانونی خواهند شد.

 

مطالب مرتبط:

نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال؛ مردان قالیباف، رییسی، حوزه علمیه و یک کاندیدای مستقل

پیام مستقیم برای علی کریمی؛ سفارش کردند به او رای ندهیم

پریا شهریاری، نخستین ایرانی که ناظر فوتبال المپیک می‌شود

زنان کاندیدای نایب رئیسی فدراسیون فوتبال؛ از بلوف بزرگ تا کارنامه درخشان

 

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *