رسانه خبری پیامِ ایرانی

تشدید بحران سیاسی ایتالیا در اوج شیوع ویروس کرونا | جهان | DW


پذیرش یا عدم پذیرش و نحوه اختصاص اعتبارات مالی پیش‌بینی شده اتحادیه اروپا برای به گردش انداختن چرخ اقتصاد ایتالیا و بهبود زیرساخت بهداشت و درمان، به مناقشه‌ای جدی بین احزاب حاضر در ائتلاف دولتی این کشور دامن زده است.

به‌رغم تلاش‌های جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا برای نجات دولت ائتلافی در این کشور ماتئو رنتسی، رهبر حزب “زنده‌باد ایتالیا”، اعلام کرده که حاضر به ادامه همکاری با دولت کنونی نیست و وزیران خود را از ائتلاف خارج کرده است.

کونته پیش از خروج وزیران وابسته به حزب “زنده‌باد ایتالیا” از ائتلاف دولتی، گفته بود: «من همه تلاش خود را به کار خواهم گرفت تا پیشنهادی برای همکاری همه احزاب تا پایان دوره فعالیت این دولت تهیه کنم. و من اطمینان خاطر دارم که همه می‌توانیم بار دیگر برای پیشبرد امور دولتی پای میز بنشینیم و به همکاری ادامه دهیم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ماتئو رنتسی دو ساعت بعد از این سخنرانی، با اعلام ترک ائتلاف حکومتی عملا تلاش جوزپه کونته را به شکست کشاند. به این ترتیب، ترزا بلانووا و النا بونئتی، وزیران حزب “زنده‌باد ایتالیا” از ادامه همکاری با دولت کونته اعلام انصراف دادند.

مناقشه بر سر چیست؟

موضوع بر سر اختصاص دادن اعتبارات اتحادیه اروپا برای مقابله با پیامدهای ناشی از پاندمی کرونا است. اتحادیه اروپا ۳۶ میلیارد یورو به این منظور در اختیار ایتالیا قرار داده است.

نحوه اختصاص این پول برای سیستم درمانی ایتالیا به مناقشه بین رنتسی و کونته دامن زده بود. قرار بر آن بوده است که این پول به مدرن‌سازی بیمارستان‌ها و بهینه‌سازی سیستم درمانی ایتالیا اختصاص یابد.

ماتئو رنتسی و ایجاد شکاف در ائتلاف دولتی

ماتئو رنتسی و ایجاد شکاف در ائتلاف دولتی

ماتئو رنتسی، سیاستمدار چپ لیبرال ایتالیا، خواستار اختصاص این پول برای افزایش توان سیستم درمانی است. رنتسی تاکید کرده که ایتالیا به این پول برای افزایش توان مقابله با کرونا و بیماری‌های دیگر نیاز دارد.

این در حالی است که برخی از احزاب ایتالیا و از جمله “جنبش پنج ستاره” با اشاره به شروط تعیین‌شده از سوی اتحادیه اروپا برای بهره‌گرفتن از این اعتبارات با دریافت آن به مخالفت برخاسته‌اند.

رنتسی خطاب به رهبران “جنبش پنج ستاره” که بزرگ‌ترین حزب حاضر در ائتلاف دولتی است گفته: «وقتی ما [به علت کرونا] در شرایط اضطراری قرار داریم، پس باید برای مقابله با آن پول بیشتری به سیستم بهداشت و درمان اختصاص دهیم. عدم پذیرش این پول به دلایل ایدئولوژیک نه تنها قابل فهم نیست، بلکه قابل توجیه نیز نبوده و نشانه عدم حس مسئولیت است.»

ناخشنودی از بحران دولتی

خروج حزب “زنده‌باد ایتالیا” از ائتلاف دولتی و بحران سیاسی برخاسته از آن، عملا باعث ناخشنودی برخی دیگر از سیاستمداران ایتالیا شده است.

به عنوان نمونه نیکولا زینگارتی، رهبر حزب سوسیال دموکرات ایتالیا از تصمیم ماتئو رنتسی به شدت انتقاد کرده و چنین اقدامی را در اوج شیوع ویروس کرونا غیرمسئولانه دانسته است.

زینگارتی گفته است: «کاری که حزب “زنده‌باد ایتالیا” انجام می‌دهد، اشتباهی بزرگ است. این کار به ایتالیا آسیب می‌زند. ما به سرمایه‌گذاری‌، به کار، به سامانه درمانی و به هم‌یاری برای مقابله با کرونا نیاز داریم. آنچه به آن اصلا نیاز نداریم، یک بحران سیاسی است.»

حتی ویتو کرمی، رهبر “جنبش پنج ستاره” نیز خروج ماتئو رنتسی از ائتلاف دولتی را اقدامی ناصحیح خوانده است.

بحران کرونا در ایتالیا، بیمارستانی در شهر رم

بحران کرونا در ایتالیا، بیمارستانی در شهر رم

باید یادآور شد که احزاب حاضر در ائتلاف دولتی نگران تجدید انتخابات در ایتالیا هستند. چنین امری می‌تواند باعث تقویت نیروهای راست و افراطی در سیاست ایتالیا گردد. به عنوان نمونه، ماتئو سالوینی، رهبر اپوزیسیون راستگرای “لگا” خواستار تجدید انتخابات شده است.

نظرسنجی‌ها حکایت از ریزش آرای “جنبش پنج ستاره” دارند. به این ترتیب، تجدید انتخابات ضربه بزرگی به این حزب خواهد بود.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

از آنجا که احزاب موجود در ائتلاف دولتی تمایلی به تجدید انتخابات ندارند، نگاه‌ها متوجه سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا است.

در قانون اساسی ایتالیا منظور شده که در بحران‌های سیاسی و شکاف در دولت، رئیس جمهوری این کشور پا به میدان بگذارد. او دو گزینه دارد: تجدید انتخابات یا تلاش برای ایجاد یک ائتلاف جدید سیاسی از بین احزاب حاضر در پارلمان این کشور.

اینکه در چنین شرایطی ماتارلا چه رویکردی در پیش گیرد و تا چه حد در رفع بحران سیاسی موفق باشد، روشن نیست. اما روشن است که ایتالیا در شرایطی که پاندمی کرونا شدت یافته، نیاز به راه‌حلی سریع دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.