رسانه خبری پیامِ ایرانی

قطع برق ۴ نهاد دولتی و ورود وزارت اطلاعات به استخراج بیت‌کوین<![CDATA[23 ساعت،۴۱ دقیقه

استان‌وایر- روز چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹، خبرگزاری‌ها از قطع برق چهار نهاد دولتی «پرمصرف»، از جمله سازمان حفاظت محیط‌زیست خبر دادند.

«محمود واعظی»، رییس دفتر رییس‌جمهوری ایران در حاشیه جلسه امروز هیات دولت، ضمن تایید این خبر، از ورود وزارت اطلاعات به استخراج غیرقانونی «بیت‌کوین» خبر داد اما درباره مراکزی که با مجوز در حال فعالیت استخراج آن هستند و صدها مگاوات برق مصرف می‌کنند، توضیحی نداد.

در روزها و هفته‌های گذشته افزایش مضرف داخلی برق منجر به آن شد که برخی نیروگاه‌ها از سوخت «مازوت» استفاده کنند و آلودگی شدید هوای کلان‌شهرها را موجب شوند.

مقامات سازمان حفاظت محیط‌زیست نخستین واکنش‌ها را به آلودگی هوای کلان‌شهرها و به ویژه شهر تهران داشته و درباره مصرف مازوت در نیروگاه‌ها اطلاع‌رسانی‌ کردند.

حالا اعلام شده است که برق این سازمان امروز ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۹ قطع شده است.

دولت پیش از این اعلام کرده بود که با توجه به کمبود گاز و آلایندگی مازوت، مجبور به توقف فعالیت برخی نیروگاه‌ها است و این امر موجب  قطعی برق در کشور شده است.

گرچه اظهارات متناقضی در خصوص دلایل قطعی برق روزهای اخیر در ایران از سوی نهادها و مقامات مختلف مطرح شده اما قوی‌ترین گمانه‌زنی آن است که چینی‌ها با ایجاد و گسترش مزرعه استخراج رمز ارز (بیت‌کوین) در رفسنجان، به این فعالیت که به مصرف بالای برق نیاز دارد، مشغولند.

پیش از این وزیر نیرو اعلام کرده بود مزارعی که مجوز قانونی برای فعالیت در این زمینه دارند، بدون مشکل می‌توانند فعالیت کنند. حالا اما رسانه‌های ایران خبر داده‌اند این مزارع برای فعالیت از ۶۰۰ مگاوات برق در ایران استفاده می‌کنند.

محمود واعظی گفته است وزارت نیرو می‌تواند با مزارع استخراج بیت‌کوین تماس بگیرد و بخواهد که در زمستان فعالیت خود را متوقف کنند. این راه‌کار اما تا امروز علی‌رغم قطعی گسترده برق در شهرهای مختلف ایران، عملی نشده است.

در طول روزهای گذشته مردم ایران به خاطر بالا بودن مصرف گاز خانگی و برق از سوی مسوولان به عنوان مسببان آلودگی هوا و خاموشی شهرها معرفی شده‌اند.

 

 

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

 

 

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.