رسانه خبری پیامِ ایرانی

اقدام یونان برای خرید ۱۸ جنگنده فرانسوی «رافال» در گرماگرم تنش با ترکیه


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

نمایندگان پارلمان یونان پنج‌شنبه ۱۴ ژانویه به برنامه تهیه تدارکات دفاعی مربوط خرید ۱۸ جنگنده فرانسوی «رافال» رای می‌دهند که به عنوان بخشی از برنامه تسلیحاتی است که دولت در ماه سپتامبر اعلام کرد.

یونان طی ۵ سال آینده، ۱۱٫۵ میلیارد یورو (۱۴ میلیارد دلار) را به نوسازی نیروهای مسلح خود اختصاص داده است آن‌هم در حالی که تنش با ترکیه همسایه این کشور، افزایش می‌یابد.

روابط میان این دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، غالبا و بویژه در سال گذشته به‌شدت متشنج شد که در نتیجه حرکت کشتی‌های جنگی دو کشور در شرق مدیترانه در رابطه با اختلافات بر سر مرزهای دریایی و حقوق مرتبط با بهره‌برداری از منابع انرژی بود.

تحویل ۱۸ فروند هواپیمای رافال که ۱۲ فروند از آنها در حال حاضر در خدمت و ۶ فروند هواپیمای جدید که توسط شرکت هواپیمایی داسو ساخته خواهد شد، قرار است از اواسط سال آغاز شود که طی دو سال به پایان خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود، هزینه خرید این جنگنده‌ها و خرید موشک‌های هوا به هوا مناسب آن، ۲٫۳ میلیارد یورو (۳٫۴ میلیارد دلار) باشد.

در همین زمینه، کریستوس تارانتیلیس سخنگوی دولت یونان گفت که این برنامه، بخشی از اقدامات دولت برای «افزایش فوری توانایی بازدارندگی نیروهای مسلح ما» است.

روند مدرنیزاسیون فراگیر نیروهای مسلح یونان شامل به روز سازی نیروهای زمینی، دریایی و هوایی و استخدام ۱۵ هزار پرسنل می‌گردد.

این برنامه شامل برنامه هایی برای خرید کشتی‌های جنگی، بالگرد، پهپادهای ویژه جنگ ضد زیردریایی و نوسازی اسکادران جنگنده‌های اف -۱۶ یونان تا سال ۲۰۲۷ است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.