رسانه خبری پیامِ ایرانی

پوتین از آمادگی روسیه برای کاهش تولید نفت گفت


پوتینحق نشر عکس
Reuters

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در نشستی ویدئویی با مقام‌های نفت و انرژی این کشور، شیوع ویروس کرونا و سیاست عربستان سعودی را عامل سقوط قیمت نفت دانست و برای کاهش سطح تولید ابراز آمادگی کرد.

آقای پوتین گفت روسیه حاضر است علاوه بر اوپک با آمریکا هم برای تنظیم بازار نفت همکاری کند.

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ابراز امیدواری کرد که روسیه و عربستان تولید نفتشان را پایین بیاورند.

سقوط قیمت نفت در روزهای اخیر به قدری بود که به پایین‌ترین سطح در نزدیک دو دهه اخیر رسید.

ولادیمیر پوتین امروز در جلسه‌اش با مقام‌های دولتی و مدیران شرکت‌های نفتی گفت می‌توان در مجموع تولید نفت خام را تا ۱۰ میلیون بشکه در روز، معادل ۱۰ درصد تولید جهانی، پایین آورد.

آقای پوتین گفت مقصر وضعیت کنونی عربستان سعودی است که می‌خواهد با ریختن نفت ارزان در بازار، رقبای تولیدکننده نفت شیل را از میدان به در کند.

او گفت: “متاسفانه شرکای ما در عربستان سعودی حاضر به تمدید توافقمان با همان شرایط قبلی نشدند و در عمل از آن بیرون رفتند و تخفیف‌های چشمگیری روی نفتشان دادند.”

چند هفته پیش وزیران نفت اوپک پیشنهاد کردند که در ازای کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای دیگر تولیدکنندگان، اوپک هم روزانه یک میلیون بشکه از تولیدش کم کند اما روسیه با این پیشنهاد موافقت نکرد.

پس از آن بازار نفت شاهد روندی بوده که کارشناسان آن را جنگ قیمت میان روسیه و عربستان قلمداد کرده‌اند.

هزینه استخراج نفت شیل، که روشی نامعمول برای بهره‌برداری از نفت خرده‌سنگ‌هایی به خصوص است، گران تمام می‌شود و برآورد می‌شود که با قیمت‌های کنونی استخراج نفت شیل دیگر صرفه اقتصادی نداشته باشد و متوقف شود.

بیشترین ذخایر نفت شیل در آمریکا است که به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شده و از عربستان سعودی پیشی گرفته است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.