۲ هزار پرونده احتکار در ۱۰ ماه گذشته

به اشتراک گذاشتن


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

مدیرکل روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی ایران جمعه ۱۵ ژانویه گفت: «در ۱۰ ماه گذشته ۲ هزار و ۲۲۹ فقره پرونده احتکار به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال به این سازمان ارجاع داده‌شده است.»

به گزارش ایرنا، محسن عسکری مدیرکل روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی ایران گفت: «از ۲ هزار و ۲۲۹ فقره پرونده احتکار ۲ هزار و ۸۰ پرونده مختومه شده است و ۲۸۶ فقره پرونده همچنان در حال رسیدگی است.»

بر اساس این گزارش، ۴۲۶ پرونده با ارائه مدارک قانونی حکم برائت دریافت کردند و برای ۱۴۱ پرونده نیز با توجه به عدم صلاحیت تعزیرات در رسیدگی به این تخلفات به مراجع ذی‌صلاح ارجاع شده است.

در این گزارش آمده است که برای ۵۱۱ نفر از متهمان قرار صادر شده و در نهایت تعداد ۸۷۶ پرونده منجر به صدور حکم جزای نقدی شده محکوم‌ شده‌اند.

افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در ایران سبب شده است برخی از بازاریان و گاه افراد غیر بازاری اقدام به احتکار اجناس و اقلامی کنند تا در آینده‌ای نزدیک آن‌ها را بفروش برسانند. سود حاصل از احتکار در ایران با توجه به نرخ تورم گاهی تا چند برابر قیمت اولیه می‌باشد.

ماده یک قانون مجازات محتکران و گران‌فروشان در ایران می‌گوید احتکار عبارت است از جمع و نگهداری ارزاق موردنیاز و ضروری عامه مردم و بلافاصله تأکید می‌کند که هر کس مرتکب احتکار شود به مجازاتی از دو برابر تا ۱۰ برابر قیمت کالای احتکار شده و شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می‌شود.

در ایران محتکرین لقب سلطان نیز گرفته‌اند؛ سلطان سکه، سلطان شکر، … که اغلب این احتکار کنندگان اعدام‌ شده‌اند اما تأثیری در قیمت‌ها نداشته و روند صعودی قیمت‌ها در ایران همچنان ادامه دارد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *