رسانه خبری پیامِ ایرانی

اختلافات کرونایی مقامات ایران؛ وزیر بهداشت به وزارت صمت اعتراض کردمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران با نوشتن نامه‌ای به رئیس جمهوری از اقدام وزارت صمت برای دستورالعمل‌های بازگشایی بدون هماهنگی با کمیته ملی مقابله با کرونا انتقاد کرد.

در نامه وزیر بهداشت ایران که جمعه ۳ آوریل ۲۰۲۰ در رسانه‌ها منتشر شده آمده است: «متاسفانه ناگهان اخیرا بدون اطلاع ستاد (مقابله با کرونا) نامه‌ای توسط قائم مقام محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت به کلیه استان‌ها ابلاغ شده که عملا دستورالعمل اداری برای بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب و کار تلقی می‌شود که این شیوه با نقش، مسئولیت و جایگاه ستاد ملی مقابله با کرونا مغایرت دارد».

او تصمیم وزارت صمت را در قالب «آتش به اختیار» توصیف کرد که «شعله‌هایش به سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت».

نمکی با هشدار نسبت به انجام چنین اقداماتی آن را حرکت «نسنجیده و غیرمنطبق با نظر کارشناسی» خواند که «آسیب‌های غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت که حداقل در نظام سلامت امکان ایستادن در مقابل هجمه‌هایش میسر نمی‌باشد».

البته هنوز صحت این نامه توسط نهاد ریاست‌ جمهوری و وزارت بهداشت ایران تأیید نشده است.

منابع خبری ایران اعلام کردند که در ابلاغیه جدید وزارت صمت که به کلیه استان‌ها ابلاغ شده، دستور «بازگشایی مراکز کسب و کار و کارخانجات صنعتی» داده شده است.

در این ابلاغیه خواسته شده تا پس از پایان تعطیلات، بنگاه‌های صنعتی به کسب و کار خود مشغول شوند. این ابلاغیه در شرایطی اعلام شده که «ستاد ملی مبارزه با کرونا» محدودیت‌های جدی عبور و مرور را تصویب کرده و از سویی فعالیت واحدهای صنعتی مختلف را تا حد زیادی متوقف کرده است. از سویی رئیس‌جمهوری در آخرین جلسه خود پیرامون کرونا گفت که فعلا شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ادامه دارد و قرار است تا ۱۷ فروردین برای تمدید این وضعیت تصمیم‌گیری شود.

در روزهای اخیر برخی منابع خبری ایران گفتند که ابلاغیه جدید وزارت صمت به آغاز کار مجدد خودروسازان اشاره دارد و این اتفاق می‌تواند فاجعه انسانی را رقم بزند. زیرا با وجود تعطیلی واحدهای صنعتی و تجاری، محدودیت‌های رفت و آمد، کاهش شدید تردد و حضور مردم در خیابان ها و…، آمار مبتلایان کرونا در ایران به بیش از ۵۰ هزار نفر رسیده است و همچنان در هر روز بیش از ۱۰۰ نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند و بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر دیگر به این بیماری دچار می‌شوند.

بنابراین، بازگشایی خط تولید واحدهای صنعتی و مخصوصا خودروسازان، می‌تواند در شرایط فعلی، دوباره نمودار مبتلایان و تلفات کرونا را به سمت صعودی بودن حرکت دهد. تنها در کارخانه‌های خودروسازی تهران، ده‌ها‌ هزار نفر اشتغال دارند که امروز بخش عمده آن‌ها در تعطیلات و فاصله گذاری اجتماعی (قرنطینه) به سر می‌برند که بازگشت این افراد به کارخانه و تجمع آنها در یک مجموعه، خطر جدی برای شیوع کرونا به شمار می‌آید.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.