رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزیر بهداشت از بحران احتکار ماسک پرده برداشت


Share

وزارت بهداشت ایران از ابتلای قطعی ۵۲۳ نفر به بیماری کویید ۱۹ در کشور در طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. ۲۲۵ مورد از ابتلا به کروناویروس جدید در تهران ثبت شده است. بر همین اساس در استان قم و گیلان میزان ثبت موارد جدید به کووید ۱۹ و مواردی که از این بیماری شفا پبدا کرده‌اند در حال برابر شدن است. در همان حال سعید نمکی، وزیر بهداشت خواهان آن شد که مقامات امنیتی و انتظامی برای جلوگیری از احتکار ماسک، اداره کارخانه‌های تولید ماسک را به عهده بگیرند.

انبار احتکار ماسک در قم

سعید نمکی، وزیر بهداشت دوشنبه ۱۲ اسفند در نامه‌ای شدیدالحن به رضا رحمانی وزیر صمت از عدم همکاری آن وزارتخانه در حل بحران احتکار ماسک در ایران گلایه کرد.  نمکی در این نامه نوشت:

«علیرغم جلسات مکرر همکاران اینجانب در آن وزارتخانه، متاسفانه هنوز مشکل ماسک پابرجاست و با اطلاعات واصله شبکه در هم تنیده احتکار ماسک در شرایطی که همکاران جان بر کف اینجانب زندگی‌شان را شبانه روز فدای مردم می‌کنند و مردم در خطر ابتلا به بیماری قرار دارند محصولات خود را احتکار و با واسطه با قیمت ۱۰ برابری به دلالان معرفی می‌کنند.»

نخستین بار وزیر بهداشت صبح یکشنبه در نامه‌ای به حسن روحانی اعلام کرده بود که برخی از سودجویان ماسک‌هایی را که می‌بایست در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، به دست آورده و احتکار کرده‌اند و حالا وزارت بهداشت ناگزیر است آن اقلام را از دلالان با قیمت گزاف تهیه کند. سعید نمکی در ادامه نامه‌اش به وزیر صمت از تحویل حداکثر یک میلیون ماسک به وزارت بهداشت خبر داد:

«از هفته پیش تا‌کنون طبق اظهار نظر مدیران وزارت بهداشت حداکثر یک میلیون ماسک تحویل شده که با شعار فریبنده روزی چند میلیون تولید و متاسفانه انتقال این عوام‌فریبی به مردم، اینجانب و همکارانم به شدت مورد شماتت و تحت فشار قرار گرفته‌ایم. به نظر اینجانب این شیوه برخورد و پیگیری بوروکراتیک مشکلی از مملکت حل نخواهد کرد و آبروی نظام و سلامتی مردم به شدت زیر سوال خواهد رفت.»

سعید نمکی در پایان این نامه خواهان آن شد که مقامات امنیتی و قضایی اداره کارخانه‌‌های تولید ماسک را به دست بگیرند.  محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری اعلام کرده بود روحانی از وزارت اطلاعات خواسته است این موضوع احتکار ماسک را در اسرع وقت پیگیری و متخلفان را به دستگاه قضائی معرفی کند.

۱۵۰۱ مورد ابتلای قطعی به کووید ۱۹ در ایران

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت دوشنبه ۱۲ اسفند در مصاحبه با رسانه‌های داخلی اعلام کرد که در مجموع یک هزار و ۵۰۱ مورد ابتلای قطعی به کروناویروس جدید در کشور ثبت شده است. معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:

«از این تعداد تاکنون ۲۹۱ نفر بهبود یافته‌اند اما متأسفانه در ۲۴ ساعته گذشته ۱۲ نفر از هموطنان هم جان خود را از دست داده‌اند.»

با احتساب آمار قربانیان کویید ۱۹ که این مقام وزارت بهداشت در اختیار رسانه‌ها قرار داد، در مجموع  ۶۶ نفر در ایران در اثر ابتلا به کروناویروس جدید جان خود را از دست داده‌اند.

 معاون وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود افزود:

« ۷ هزار و ۲۸۰ نفر تا امروز به بیمارستان مراجعه کردند که از ۴ هزار و ۳۱۲ نفر تست گرفتیم و از این تعداد یک هزار و ۵۰۱ نفر جواب تستشان مثبت شده است.»

علیرضا رئیسی آمار مبتلایان به ویروس کرونا به تفکیک استان‌های کشور در ۲۴ ساعت گذشته را به این شکل اعلام کرد: استان‌های قم ۶۲ نفر، گیلان ۵۳ نفر، اصفهان ۲۳ نفر، مرکزی ۱۸ نفر، قزوین ۱۸ نفر، خراسان رضوی ۶ نفر، فارس ۸ نفر، کرمانشاه یک نفر، مازندران ۱۲ نفر، البرز ۱۰ نفر، هرمزگان ۷ نفر، خوزستان ۱۲ نفر، سیستان و بلوچستان یک نفر، آذربایجان غربی ۴ نفر، ایلام ۲ نفر، خراسان جنوبی ۳ نفر، کرمان ۲ نفر و یزد یک نفر.

سعید نمکی، وزیر بهداشت در یک نشست خبری که یکشنبه ۱۱ اسفند برگزار شد از طرح تازه وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا رونمایی کرد. بر اساس این طرح به جای آنکه شهرها قرنطینه شوند، بیماران در خانه‌ها شناسایی و در منازل خود قرنطینه می‌شوند.

وزیر بهداشت گفت از سه‌شنبه ۱۳ اسفند با کمک سازمان بسیج ۳۰۰ هزار اکیپ در سطح کشور تشکیل می‌شود. این اکیپ‌ها برای یافتن بیماران به تک تک خانه‌ها مراجعه می‌کنند. نمکی از شناسایی افراد پراکنده و آماده‌سازی مراکز بهداشت و درمان و بیمارستان‌هایی که پذیرای این بیماران باشند در سراسر کشور در تکمیل این طرح خبر داد.

بیشتر بخوانید:

شهردار مشهد: آژیر قرمز کرونا به صدا درآمد

 

 

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.