نوید میهن‌دوست؛ زندان برای مستندی ۱۱ساله که هرگز اجازه اکران نیافت

به اشتراک گذاشتن<![CDATA[4 ساعت،۲۰ دقیقه

«مسیح علی‌نژاد»، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ساکن امریکا در صفحه توییتر خود خبر داده که حکم سه سال زندانی که برای «نوید میهن‌دوست» صادر شده، به دلیل ساخت فیلم مستندی بوده که این کارگردان ۱۱ سال پیش بر اساس کتاب «تاج خار» علی‌نژاد ساخته و هرگز منتشر نشده است.

روز سه‌شنبه ۲۳دی۱۳۹۹، «محمدهادی عرفانیان»، وکیل دادگستری اعلام کرد موکلش، نوید (رضا) میهن‌دوست، کارگردان و مستندساز نوشهری توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی ایران به تحمل سه سال و شش ماه حبس محکوم شده است. اتهامات این کارگردان که آذرماه ۱۳۹۸ هم به مدت دو ماه توسط وزارت اطلاعات ایران بازداشت شده بود، «اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده است.

وکیل نوید میهن‌دوست روز چهارشنبه ۲۴دی۱۳۹۹ در گفت‌وگو با وب‌سایت «امتداد» توضیح داد: «علت اصلی محکومیت موکلم از نگاه دادگاه به این برمی‌گردد که در سال ۱۳۸۸ مسیح علی‌نژاد پیش از خردادماه به طور رسمی و قانونی وارد کشور شد و از آن جا که به دلیل سابقه همکاری، آشنایی قبلی هم با موکل من داشت، مستندی را با همکاری یک‌دیگر ساختند.»

این وکیل دادگستری در ادامه گفت استدلال او در دادگاه برای بی‌گناهی نوید میهن‌دوست این بوده که از ساخت آن فیلم بیش از ۱۰ سال می‌گذرد و علی‌نژاد هم به صورت قانونی در داخل کشور حضور داشته است. بنابراین، موکلش مرتکب جرمی نشده است.

او هم‌چنین ارتباط فعلی میهن‌دوست با مسیح علی‌نژاد را هم تکذیب و ابراز امیدواری کرده است دادگاه تجدیدنظر حکم صادر شده را لغو کند.

مسیح علی‌نژاد در توییتر نوشته است: «نوید میهن‌دوست، کارگردان ایرانی به جرم این‌که ۱۱سال پیش فیلمی از فعالیت‌های مسیح علی‌نژاد ساخته، حالا به سه سال زندان محکوم شده است. شرم‌‌آور است و ظالمانه! ابتدا او را به جرم ارتباط خانوادگی با برادرم علی بازداشت و سپس به خاطر ساخت مستند "تاج خار" که اجازه اکران هم نیافت، دادگاهی‌ کردند.» «علی‌رضا علی‌نژاد»، برادر مسیح علی‌نژاد نیز تیرماه سال ۱۳۹۹، به اتهام همکاری با خواهرش، به تحمل هشت سال زندان محکوم شد و در حال حاضر دوران محکومیت خود را می‌گذراند.

علی‌نژاد قسمتی کوتاه از فیلم بلند تاج خار را در صفحه توییتر خود منتشر کرد و توضیح داد که این فیلم مربوط به ۱۱سال پیش و زمانی است که هنوز همکاری با این روزنامه‌نگار از نظر مقامات امنیتی و قضایی در ایران «جرم» تلقی نمی‌شد.

فیلم تاج خار، ساخته نوید میهن‌دوست بر اساس کتابی به همین نام که توسط مسیح علی‌نژاد در ایران منتشر شد، ساخته شده است. موضوع این فیلم درباره زندگی و فعالیت رسانه‌ای مسیح علی‌نژاد در دوران حضورش در ایران است و به دردسرهایی که این روزنامه‌گار در دوران فعالیت خبرنگاری‌ خود در ایران با آن‌ها مواجه شده است، می‌پردازد.

علی‌نژاد این حکم را در راستای سلسله کارهایی که حکومت برای ساکت کردن او به کار بسته است، می‌داند: «برادرم را به هشت سال زندان محکوم کردید، مادرم را بازجویی کردید، بارها مرا هم تهدید به قتل کردید و حالا کارگردانی را که ۱۱ سال پیش از فعالیتم در ایران فیلم ساخته که اصلا اکران هم نشده، به زندان محکوم می‌کنید؟ از چه وحشت دارید؟ کپی‌رایت فیلم در اختیار من است. با این روش‌ها ساکت نمی‌شوم.»

«ندا میهن‌دوست»، خواهر نوید میهن‌دوست هم روز پنج‌شنبه ۲۵دی۱۳۹۹ در گفت‌وگو با تلویزیون «صدای امریکا» تایید کرد که یکی از مصادیق اتهامات عنوان شده در پرونده برادرش، ارتباط دوستی و خانوادگی میهن‌دوست با مسیح علی‌نژاد و برادرش ذکر شده است.

میهن‌دوست ضمن بیان این مطلب که حکم صادر شده قطعی نیست و طی روزهای آینده و در دادگاه تجدیدنظر به این حکم اعتراض خواهند کرد، افزود: «ارتباط برادرم با مسیح و علی‌رضا علی‌نژاد، یک ارتباط و یک دوستی معمولی و خانوادگی است و آن را نمی‌توان مصداق عضویت در گروه مخالف نظام دانست. کار برادر من فرهنگی و هنری است. او فیلم‌ساز است و من فکر نمی‌کنم کار غیر قانونی مرتکب شده باشد.»

ندا میهن‌دوست هم‌چنین به علت صدور حکم دوم و حبس شش ماهه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» برای برادرش اشاره کرد: «اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق شعار نویسی، مربوط به بازداشت چند ساعته برادرم در تاریخ ۲۸آبان۱۳۹۸ توسط مامور حراست "باغ کتاب" تهران است. در آن زمان برادرم ربان‌های سفید رنگی را به همراه داشت که روی آن‌ها نوشته شده بود "جمهوری اسلامی انتخاب ما نیست" و این در دادگاه مصداق شعارنویسی قلمداد شده است.»

نوید میهن‌دوست که در کارنامه فعالیت‌های هنری خود، کارگردانی دو سریال تلویزیونی به نام‌های «دیوار شیشه‌ای» و «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» و هم‌چنین ساخت یک فیلم سینمایی به نام «هر چی خدا بخواد» را دارد، پس از بازداشت کوتاه‌مدت خود در تاریخ ۲۸ آبان سال گذشته، روز چهارشنبه ۱۳ آذر همان سال به صورت تلفنی توسط وزارت اطلاعات برای «ادای پاره‌ای از توضیحات» احضار و بازداشت شد. او را در نهایت پس از دو ماه و در تاریخ ۱۴بهمن۱۳۹۸ با تودیع وثیقه ۸۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد کردند.

خواهر نوید میهن‌دوست در توضیح داده که برادرش پس از آزادی موقت نتوانسته است به صورت رسمی به فعالیت و کار حرفه‌ای خود ادامه دهد و به دلیل داشتن پرونده قضایی، هیچ تهیه‌کننده‌ای هم حاضر به همکاری با او نیست.

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *