رسانه خبری پیامِ ایرانی

تهدیدات تازه جامعه کارگری: احکام زندان و احضار به دادگاه برای پنج نفر<![CDATA[9 ساعت،۵۷ دقیقه

استان وایر- «علیرضا ثقفی»، «هاله صفرزاده»، «آرش جوهری» و «جوانمیر مرادی» و «پروین محمدی» پنج فعال کارگری شناخته شده  در روزهای گذشته با اخطار قضایی مواجه شده‌اند.

در میان این افراد، «آرش جوهری» فعال کارگری از سوی دادگاه انقلاب تهران با سنگین‌ترین حکم صادره به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است. آقای جوهری که ۱۵ مهرماه سال ۱۳۹۹ از سوی ماموران اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و به بند دو الف زندان اوین منتقل شده، هم اکنون در بند عمومی زندان اوین حضور دارد.

بر اساس حکمی که به تازگی در دادگاه انقلاب تهران صادر و به او ابلاغ شده، آرش جوهری به اتهام اداره کردن دسته‌جات غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور به ۱۰ سال حبس تعزیری، به اتهام اجتماع و تبانی به ۵ سال حبس تعزیری و برای اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

او در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴قانون مجازات اسلامی، مشمول اجرای ۱۰ سال حبس بعنوان اشد مجازات خواهد شد. حکم ۱۰ سال حبس تعزیری او برای اتهام “اداره کردن دسته‌جات غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت” قابل اجرا خواهد بود.

ماموران در زمان بازداشت آرش جوهری ضمن بازرسی خانه او، وسایل شخصی از جمله تلفن همراه، لپ تاپ و مدارک او را ضبط کرده و با خود بردند.

بر اساس گزارش هرانا این فعال کارگری پس از ۲ ماه با پایان مراحل بازجویی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. گفته می‌شود که خانواده این فعال کارگری در این مدت از سرنوشت و محل نگهداری او بی‌خبر بوده‌اند. او هم اکنون به صورت بلاتکلیف در بند ۴ زندان اوین بسر می‌برد.

احضار جوانمیر مرادی به دادگاه انقلاب کرمانشاه

«جوانمیر مرادی»، فعال کارگری اهل کرمانشاه نیز با دریافت ابلاغیه‌ای به دادگاه عمومی و انقلاب این شهر احضار شده است. او که ۱۴ دی‌ماه جاری، از سوی نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت و پس از ده روز بعد با تودیع قرار وثیقه از زندان این شهر آزاد شده، حالا باید ظرف مدت ۵ روز جهت اخذ آخرین دفاعیات، در شعبه چهارم بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب کرمانشاه حضور یابد.

اتهام این فعال کارگری تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه‌های مخالف نظام اعلام شده است.

به گزارش هرانا «جوانمیر مرادی»، ۱۴ دی‌ماه، از سوی شخصی به صورت تلفنی برای انجام یک پروژه کاری در حومه کرمانشاه دعوت و پس از مراجعه او به محل پروژه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ماموران پس از بازداشت آقای مرادی، منزل وی را مورد بازرسی قرار دادند.

آقای مرادی روز  ۲۳ دی‌ماه ۹۹، با تودیع قرار وثیقه ٣٠٠ میلیون تومانی، از زندان دیزل آباد کرمانشاه آزاد شده بود.

احضار علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده به شعبه اجرای احکام

«علیرضا ثقفی» و «هاله صفرزاده» دو فعال کارگری جهت تحمل دوران محکومیت خود به شعبه اجرای احکام دادسرای کرج احضار شدند. دستگاه قضایی با اخطار به وثیقه‌گذار آن‌ها، این دو فعال کارگری را به شعبه‌ اجرای احکام کرج احضار کرده است.

 این زن و شوهر فعال حوزه کارگران، شهریورماه سال ۹۸ در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج با اتهام «تبلیغ علیه نظام» مواجه و هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

نیروهای امنیتی صبح روز ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸، جمعی از فعالان کارگری را به نام‌های: «علیرضا ثقفی»،«هاله صفرزاده»،«پروین محمدی»،«واله زمانی»، «سعید ترابیان»، «فؤاد فتحی»، «مصطفی چهارمحالی»، «امیرعباسی»، «صفیار قربانی» و «بلال قزیانی» را در پارک جهان نما واقع در اتوبان تهران-کرج بازداشت کردند. همان شب، ۸ تن از بازداشت‌شدگان آزاد شدند، اما آزادی باقی افراد به روزهای بعد موکول شد. هاله صفرزاده و همسرش علیرضا ثقفی از فعالان کارگری و پروین محمدی، نائب رئیس هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ با قرار کفالت آزاد شده بودند.

دادگاه این دو فعال کانون مدافعان حقوق کارگر و پروین محمدی را به دلیل تدارک برای گرامیداشت روز جهانی کارگر به تبلیغ علیه نظام متهم و برای این اتهام آنها را به یک سال حبس محکوم کرده است. احضار هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی در حالی انجام می‌شود که در ماه‌های اخیر اعمال فشار بر فعالان کارگری و اجتماعی افزایش یافته و به رغم شیوع گسترده کرونا در زندان‌ها، چند تن دستگیر شده و زندانی شده‌اند.

احضار پروین محمدی برای اجرای حکم غیابی

۶ دیماه جاری هم «پروین محمدی» نایب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار یک ویدئو در صفحه اینستاگرام شخصی خود از احضار خود به اجرای احکام دادسری زندان اوین برای یک حکم غیابی خبر داد.

خانم محمدی در این ویدئو می‌گوید: «از طریق سامانه سنا برای من ابلاغیه‌ای آمده که باید ظرف پنج روز خود را به شعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس معرفی کنم.» اجرای حکم جدیدی که او از جزئیات آن هیچ  اطلاعی ندارد.

بر اساس گفته خانم محمدی: «با پیگیری‌های انجام شده معلوم شد این حکم مربوط به پرونده‌ای است که در سال ۱۳۹۶ تشکیل داده‌اند. ولی تا این لحظه نه بازجویی صورت گرفته و نه در دادگاهی حضور داشته‌ام. از وجود این پرونده کاملا بی اطلاع هستم.»

او با بیان اینکه صدور حکم غیابی تابع شرایط خاصی است که در آن دسترسی به متهم وجود ندارد می‌گوید: «در حالی که من از سال ۱۳۹۷به بعد چندین بار بازداشت شده‌ام. سی و چند روز در انفرادی ۲۰۹ بوده‌ام. ۱۶ روز در زندان کچویی بازداشت بودم. محل سکونت و شماره‌های تلفن من ۲۰ سال است تغییری نکرده و همه راه‌های دسترسی به من وجود داشته است. در طی این سالها در بند و دستگیری و زندان در مشت‌شان بوده‌ام. با این همه، اقدام به صدور رای غیابی کرده‌اند.»

پروین محمدی، نایب‌رییس اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیات موسس شورای کارگری بستا (هیات موسس شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی) و نماینده سابق کارگران صنایع فلزی ایران است.

این فعال صنفی حقوق کارگران، متولد سال ۱۳۴۰ و ساکن شهرستان تهران است. پروین محمدی در سال ۱۳۵۹ و از ۱۹ سالگی با ورود به کارخانه استاندارد زیرمجموعه «گروه کفش ملی» در شرکتی که چکمه‌‌های پلاستیکی تولید می‌کرد، به‌عنوان کارگر مشغول به کار شد.

روز دوم شهریور توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرج دادگاهی شده و برای هر سه نفر حکم یکسال حبس تعزیری صادر شد. علی‌رغم درخواست تجدیدنظر خانم محمدی در تاریخ ۸ مهرماه، حکم دادگاه بدوی ۱۹ مهرماه ۱۳۹۸ برابر دادنامه صادره از سوی شعبه ششم دادگاه تجدیدنظر استان البرز عینا تائید شد.

به دنبال اعمال فشار و صدور ابلاغیه برای ضامن پروین محمدی پس از تائید حکم، او که روز ۱۶ آذر ۱۳۹۸ هنگام مراجعه به شعبه هفت اجرای احکام کیفری دادسرای ناحیه یک کرج، بازداشت شد و به زندان کچویی منتقل شد. نایب رییس هیأت مدیره «اتحادیه آزاد کارگران ایران» روز چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۸ به مرخصی آمد.

خانم محمدی شنبه ۱۳ اردیبهشت پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب کرج از صدور حکم آزادی زودهنگام خود مطلع شد. این آزادی زودهنگام باتوجه به بخشنامه اخیر قوه قضاییه صورت گرفته بود. آزادی زودهنگام این زندانی با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور صورت گرفت.

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.