رسانه خبری پیامِ ایرانی

پیشتازی حزب لیکود به رهبری نتانیاهو در انتخابات اسرائیل | جهان | DW


مردم اسرائیل روز دوشنبه ۱۲ اسفند (دوم مارس) برای سومین بار ظرف یک سال به پای صندوق‌های رای رفتند. این در حالی است که با وجود برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی اسرائیل به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از احزاب بزرگ حاضر در پارلمان این کشور از اکثریت کرسی‌های پارلمان بهره ببرد.

خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه سوم مارس با انتشار گزارشی از اورشلیم (بیت‌المقدس) نتایج شمارش موقت آرای انتخابات پارلمانی اسرائیل را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو موفق به کسب حدود ۳۰ درصد (۶/ ۲۹) آرا شده است.

البته نتایج اعلام شده متکی بر شمارش ۲۲ درصد از آرا است. شمارش آرا با توجه به حساسیت نتایج این انتخابات با دقت زیادی صورت می‌گیرد. همین موضوع باعث ایجاد تاخیر در اعلام نتایج رسمی این انتخابات خواهد شد. میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی اسرائیل حدود ۶۵ درصد اعلام شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ناظران مسائل سیاسی اسرائیل پیش‌بینی کرده‌اند که اعلام رسمی نتایج این انتخابات یک هفته طول خواهد کشید. پس از آن، رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل یک هفته فرصت دارد تا فردی را مسئول تشکیل دولت ائتلافی کند. این فرد طبق روال از حزبی خواهد بود که بیشترین آرا را از آن خود کرده است.

نتایج شمارش موقت آرا

حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو بر خلاف انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر سال گذشته موفق شده است تا به عنوان حزب پیشتاز از این انتخابات بیرون آید. پیش‌بینی می‌شود که این حزب ۳۶ یا ۳۷ کرسی از پارلمان را از آن خود کند.

لیست میانه آبی و سفید به رهبری بنی گانتس در این انتخابات با کسب کمتر از ۲۴ درصد (۶/ ۲۳) آرا در رده دوم قرار دارد. تعداد کرسی‌هایی که این حزب موفق به کسب آن شده بین ۳۲ تا ۳۴ کرسی تخمین زده می‌شود.

پارلمان اسرائیل ۱۲۰ کرسی دارد و برای تشکیل دولت ائتلافی، احزاب نیاز به کسب ۶۱ کرسی دارند. بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر کنونی اسرائیل در ائتلاف با احزاب هم‌سو قادر به کسب ۵۹ یا ۶۰ کرسی خواهد بود. میزان کرسی‌های لیست آبی و سفید و احزاب متحدش در پارلمان نیز حدود ۵۴ یا ۵۵ کرسی تخمین زده می‌شود.

بنابراین بار دیگر و برای سومین بار همه چیز منوط به کسب نظر مساعد حزب “خانه ما اسرائیل” به رهبری آویگدور لیبرمن، رهبر حزب ناسیونالیست اسرائیل و وزیر دفاع پیشین این کشور است. این حزب موفق به کسب حدود پنج و نیم درصد از آرا شده است. عدم همراهی این حزب در دو انتخابات پیشین با یکی از دو حزب بزرگ اسرائیل مانع از تشکیل دولت ائتلافی شده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.